Истраживање: Путинов долазак подржава 71 одсто, а 7 одсто је тужно
БЕОГРАД - Већина грађана Србије подржава посету председника Русије Владимира Путина Београду и сматра да та посета неће покварити односе Србије са ЕУ и САД, показало је данас представљено истраживање агенције Фактор плус.
Готово три четвртине грађана, њих 71 одсто, рекло је да долазак Путина у Србију оцењује као позитиван догађај и исто толико да свакако подржава посету, а тек осам одсто оценило је посету руског председника негативно, док је 14 одсто одговорило да подржава посету ако то не квари односе са ЕУ и САД, а 11 одсто да не подржава посету.
"Тако висок проценат подршке посети Путина не значи да је 71 одсто грађана опредељено за Русију а против ЕУ и САД, него виде посету као нешто што може да допринесе бољим односима и бољем остваривању интереса Србије", рекао је Пејић.
Тачно 60 одсто испитаних сматра да посета Путина неће утицати на погоршање односа Србије са ЕУ и САД, а 19 одсто сматра да ће делимично утицати на погоршање односа, док седам одсто грађана сматра да ће долазак Путина у Београд у великој мери утицати да односи са ЕУ и САД буду на нижем нивоу, а одговор "не знам" заокружило је 14 одсто испитаних.
Истраживање је показало да је најпопуларнија Српска напредна странка, коју подржава 50,5 одсто испитаника, а следе Социјалистичка партија Србије са 10,8 одсто и Демократска странка Бојана Пајтића са 6,1 одсто, рекао је директор агенције Фактор Плус Владимир Пејић на конференцији за новинаре у Медија центру.
Највише грађана, њих 61 одсто, осећа наду уочи Путинове посете, задовољство 56 одсто, понос 43 одсто, радост 16 одсто, док је тужних седам одсто, а страх због Путина у Београду осећа шест одсто испитаних.
Позитиван извештај Европске комисије значи да ће у Србији све остати исто, сматра 48 одсто испитаних, док 36 одсто оцењује да ће бити боље, а 11 одсто да ће бити лошије.
За готово две трећине испитаних, њих 64 одсто, позитиван извештај је значајан корак ка ЕУ, а за 57 одсто то је велики успех Владе Србије.
На питање да ли је Србија ближа ЕУ у поређењу са истим периодом прошле године, 41 одсто испитаних одговорило је "да, делимично", 32, одсто "да, у великој мери", 24 одсто "не, али није ни даље" .
Не пропустите: