ИЗА РЕШЕТАКА: Орићу одређен екстрадицијски притвор од 14 дана
ЖЕНЕВА - Команданту војске босанских муслимана за време рата у БиХ Насеру Орићу, који је ухапшен у Швајцарској на основу потернице из Србије, одређен је екстрадицијски притвор од 14 дана.
Вест о притвору Орића потврдио је данас за Klix.ba начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић који се налази у Женеви.
"У том периоду Орићева одбрана има могућност да докаже зашто Орић не би требало да буде изручен", каже Дураковић.
Иако још нису познати сви детаљи, Дураковић тврди да је Србија највероватније на неки начин обновила потерницу која је расписана 3. фебруара 2014. и коју су тада власти БиХ оспориле.
У званичном саопштењу швајцарске полиције наведено је да је Орић задржан у притвору док чека могуће изручење Србији.
Злочин против човечности!
"Орића потражују власти Србије због ратних злочина и злочина против човечности", наводи се у саопштењу.
"Налог за хапшење, који је издала швајцарска Федерална правосудна канцеларија, базиран је на захтеву српских власти од 3. фебруара 2014. Српске власти сумњиче Орића и друге припаднике снага босанских муслимана да су од 1992. до 1995. нападали српска села у региону Сребренице да би протерали српско становништво, уз мучења, тортуте и убиства", навела је швајцарска полиција.
У саопштењу се даље наводи да је Орић данас саслушан и да му је предочен захтев Србије.
Да ли је изручење могуће?
Јавни тужилац кантона Женева, који у овом случају заступа Федералну правосудну канцеларију, рекао је да ће размотрити његово изручење, као и да ће од српских власти бити затражено да доставе документацију о наводима из потернице.
"Федерална правосудна канцеларија ће, пре свега, размотрити да ли је изручење уопште могуће. Такође ће бити истражено да ли је случај који је описан у потерници већ обухваћен оптужницом и суђењем Хашког трибунала", стоји у саопштењу.
Хашки трибунал је оптужио Орића за злочине над Србима, али га је 2008. ослободио по свим тачкама оптужнице.
Орић је ухапшен јуче у Тонексу, у швајцарском кантону Женева, на основу захтева који је Србија доставила 3. фебруара 2014, саопштила је швајцарска Федерална правосудна канцеларија.
Прочитајте и: