Он је нулти пацијент еболе (ВИДЕО)
Пре него што је вирус опустошио западну Африку, пре него што се број мртвих попео на хиљаде, пре него што је епидемија посејала страх у целом свету, ебола је погодила двогодишњака Емилеа Оуамоуна, преноси CNN.
Тога дечака готово нико није знао по имену. Сада га цео свет познаје као нултог пацијента. Истраживачи су уверени да је Емиле био прва особа која се заразила у постојећој епидемији.
Није сасвим јасно како се заразио тај дечак који је живио у прашумском селу у Јужној Гвинеји. Ебола се може ширити са животиња на људе путем инфицираних течности и ткива.
У Африци је ширење инфекције забележено додиром са зараженим шимпанзама, горилама, шишмишима и шумским антилопама, наводи Светска здравствена организација.
У децембру је Емиле нагло добио високу температуру, имао је крваву столицу и почео да повраћа. Четири дана касније био је мртав.
У идућих месец дана умрла је и његова мајка, четврогодишња сестра и бака.
Емилеовом оцу остала су само сећања на живот какав је имао пре разорне појаве еболе.
„Пре него што су ми деца умрла волела су да се се играју лоптом. Моја жена је волела да их носити на леђима“, рекао је Етиен Оуамоуно.
Породица је живела у селу Мелиандоу, у којем козе и пилићи слободно тумарају око једноставних колиба. Село је близу границе са Сијера Леонеом и Либеријом. Није требало много да се ебола прошири као шумски пожар.
Болест се проширила ван села након што је неколико људи било на сахрани Емилеове баке. Једна жена пренела је болест рођацима у суседном селу и здравственој радници која их је лечила. Та се медицинарка потом лечила у болници у Маценти, удаљеној 80 километара од села. Доктор који ју је лечио исто се заразио. Болест је пренео својој браћи у 135 километара удаљеном граду Кисидоугоу.
Сви су они умрли. Умрло је пет хиљада других откако је болест почела да се шири. Највише у Гвинеји, Либерији и Сијера Леонеу.
Четири месеца после Емилеове смрти у Мелиандоу је сахрањено још 14 сељана.
Село се у међувремену ослободило еболе, али разорне последице ће се осећати још годинама.
Прочитајте и: Швајцарски Свисмедик прихватио тестирање вакцине за еболу