Једући слаткише кочите свет
Њујорк - Због болести изазване великим уносом шечера, као што су гојазност и дијабетес, глобални привредни раст би могао у просеку да буде смањен у наредних 20 година.
Раст би могао да се смањи за 18,2 одсто у земљама Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), наводи се у извештају америчке инвестиционе банке "Морган и Стенли".
Најпогођеније земље у ОЕЦД-у су Чиле, где ће, како се процењује у извештају, бруто друштвени производ (БДП) до 2035. године бити смањен 33 одсто, затим Чешка са губитком од 27 одсто, Мексико са 24 одсто и САД са 23 процента.
Француска са падом БДП-а од 12 одсто у наредних 20 година услед ових болести, и Италија са падом од 14 одсто, биће релативно поштеђене због мале заступљености дијабетеса и гојазности, преноси лист Трибин.
Фармацеутска индустрија ће до 2020. на оболелима од дијабетеса зарадити 50 милијарди долара (46 милијарди евра), што ће, с друге стране, бити погубно за економију великог броја земаља.
У извештају се наводи да ће у просеку светски привредни раст земаља ОЦДЕ сваке године до 2035. због наведених обољења губити 0,5 одсто БДП-а, што значи да ће у наредних 20 година привреда земаља ове организације опасти за 18,2 одсто.
Земље БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република) до 2035. имаће у просеку привредни раст од 4,5 одсто, који би због болести гојазности и дијабетеса могао да буде смањен на 4,2 одсто.