Јозеф Пацински: Логораш који је пропустио да закоље команданта Аушвица (ФОТО)
Бивши заточеник Аушвица, Јозеф Пацински (95) који је преживео логор шишајући једном недељно његовог команданта Рудолфа Хеса, обратио се данас у Кракову, на догађају који је уследио после обележавања 70. годишњице ослобођења Аушвица, групи Американаца у којој су била и двојица његових сапатника из Аушвица.
Пацински је утамничен у Аушвицу јуна 1940. зато што је покушао да пребегне из окупиране Пољске и да се придружи пољској армији у Француској. Ухваћен је по преласку у Словачку и првим транспортом пребачен у Аушвиц, постајући један од првих сужања, са бројем 121.
Прво је одређен да ради у берберници где су есесовци скраћивали косу и бријали се. Једног дана појавио се командант Хес и показао на "малог Пољака", чиме је одредио његову судбину: постаће лични фризер команданта, једног од најмасовнијих убица у историји цовечанства. У Хесову вилу, надомак логорских здања, био је потом спроведен под стражом.
"Хесова супруга увела ме је унутра. Глас ми је дрхтао, руке су ми дрхтале, ноге су ми дрхтале", сећа се Пацински. "Жена ме је одвела до купатила где је било постављено огледало и столица пред њим. У тренутку се појавио Хес. Није проговорио ни реч са мном. Ја сам рекао 'Bitte шен' (Изволите) и он је сео. Потом сам га ошишао".
Сваких десетак дана потом понављала се иста сцена, а током свих тих дана и година командант никада није проговорио са својим фризером, који му је тоалету сређивао користећи уобичајени алат - маказе и бријач.
Зашто није потражио освету?
Годинама после рата, Пацински је морао да одговара на следеће питање: како се уздржао од искушења да пререже грло злочинцу који је свакодневно слао у смрт хиљаде људи.
Пацински мисли да то не би донело ничег доброг: да би само он и многи други били убијени за одмазду, а да би се истребљења у Аушвицу наставила под другим командантом.
"Помишљао сам на то", казао је Пацински. "Али кад сам увидео последице које би настале... једноставно нисам то могао да учиним".
Шишајући команданта сваких десетак дана, не чувши притом од њега ниједне речи, Пацински је у Аушвицу, жив, дочекао 18. јануар 1945, када је, уочи доласка Црвене армије, логор испражњен. Касније те године, "малог Пољака", фризера нацистичког команданта фабрике смрти Аушвиц-Биркенау, ослободиће Американци.
Рудолфа Хеса, команданта Аушвица (Рудолф Франц Фердинанд Hoss) не треба мешати са есесовцем ције се име и презиме исто изговарају (Рудолф Валтер Richard Hess), који је био заменик фирера до 1941, када је покушао да, кријући од Хитлера, на тајном путу у Шкотску, постигне мир са Великом Британијом.
Командант Аушвица Хес осуђен је 1947. од стране пољских власти на смрт вешањем. Казна је извршена у Аушвицу, тик до крематоријума.