ЈУЖНИ ТОК: Потпуна сагласност, велико ДА!
Представници свих земаља кроз које гасовод Јужни ток треба да прође, упркос оспоравањима из ЕУ, подржали су изградњу тог гасовода, поручивши да је од великог економског и животног интереса за те земље да се Јужни ток изгради.
Српско ''Да''!
Изградња гасовода Јужни ток који је, како оцењују стручњаци и званичници земаља учесница у пројекту, од огромног економског значаја за њих, биће како је најавио премијер Србије Александар Вучић и једна од тема раговора током његове посете Москви, 7. и 8. јула, са председником и премијером Русије Владимиром Путином и Дмитријем Медвевдевом.
Вучић је, иначе, раније рекао да "наше радне групе раде на припреми уговора и покушаће се, што раније никада није био случај, да се са европским правилима усклади што је могуће више ствари". Вучић је поновио да ће се при томе увек водити рачуна о интересима Србије.
Унијино ''Не''!
Упркос покушајима оспоравања тог пројекта из Европске уније, нарочито после привременог прекида радова на Јужном току кроз Бугарску, под притиском из Брисела, и после изјаве председника ЕК Жозе Мануел Бароза да је ЕК већ рекла да су сви потписани међувладини уговори између Русије и седам земаља укључених у "Јужни ток" у супротности са законима ЕУ због чега о њима мора поново да се преговара, представници Мађарске, Бугарске и Србије су истакли да је заједнички интерес тих земаља да се тај пројекат реализује.
Мађарско ''Да!'
Подршку Јужном току дао је ове седмице премијер Мађарске Виктор Орбан који је поручио да ће та земља наставити радове на том гасоводу и да, ако неко жели да спречи тај пројекат, мора да предложи алтернативу.
Италијанско ''Да!''
Рим такође подржава изградњу гасовода Јужни ток, саопштио је пре два дана амбасадор Италије у Русији Чезаре Марија Рагалини, који је нагласио жељу своје земље да се настави дијалог Русије са ЕК и земљама које су непосредно заинтересоване за изградњу гасовода.
Све то, наравно, мора да буде у складу са европским законодавством, за шта, према уверењу Рагалинија, може да се нађе одговарајуће решење.
Представници владе Италије више пута су потврдили да широко подржавају пројекат Јужни ток, имајући у виду његов значај за диферсификацију маршруте снабдевања гасом, као и због индустријског и технолошког учешћа Италије у том пројекту, нагласио је амбасадор.
Подршка Италије том пројекту је разумљива с обзиром на то да се, осим што се италијанска енергетска компанија ЕНИ међу првима придружила руском Гаспрому као инвеститор у изградњи тог гасовода са 20 одсто удела, предвиђено је да крајња тачка гасовода буде у италијанском месту Тревизо, где ће бити изграђена мерна станица за гас.
Аустријско ''Да!''
Још једна земља чланица ЕУ - Аустрија, упкос отпору ЕК, која тражи ревизију свих уговора о Јужном току које је Русија потписала са земљама учесницама, придружила се крајем маја Јужном току, а председник Аустрије Хајнц Фишер оценио је да је тај гасовод важан за диверзификацију снабдевања Европе гасом, док је недавно и премијерка Словеније јасно поручила да ће се Јужни ток градити и да треба да се гради.