КАД НБС УТЕШИ: Динар тоне али мање од регионалних валута
Кретање курса динара не разликује се много од кретања осталих валута у региону, а подаци Народне банке Србије (НБС) показују да је динар у последњих месец дана ослабио 0,6 одсто, док је мађарска форинта пала 3,0 одсто, чешка круна 2,5, пољски злот око 2,3 одсто.
У истом периоду, како је објавлила данас НБС, евро је ослабио у односу на долар готово 5,0 одсто, што је утицало и на повећање неизвесности на међународним тржиштима.
"Поред фактора који потичу из међународног окружења, значајан утицај на слабљење динара у овом периоду имала је повећана девизна тражња од стране домаћих предузећа великих увозника енергената", саопштено је из кабинета гувернера НБС, Јоргованке Табаковић.
При томе је, додаје се, у условима константног јачања долара према другим светским валутама, дошло до концентрације доларске тражње у појединим данима, што је појачало притиске на слабљење динара, а обим трговине на домаћем девизном тржишту је и даље остао у ниским обимима.
"Повећање тражње банака за девизама у овом периоду једним делом је последица тежње банака да се куповином девиза заштите од девизног ризика, односно да обезбеде валутну усклађеност потраживања и обавеза због смањења валутно индексираног кредитирања привреде и грађана", наводи централна банка.
Најзад, додаје се даље, последњих дана присутан је и ефекат слабљења динара по основу девизне тражње страних инвеститора, чему су изложене и друге валуте у региону, па је тако, на пример, чешка круна од почетка године ослабила за 2,4 одсто.
"Кретања на домаћем девизном тржишту и у овој години биће под утицајем домаћих и међународних фактора. Отвореност српске економије и укљученост у међународне токове капитала наглашавају утицај глобалних фактора на домаће девизно тржиште", указује централна банка.
Динар је данас ослабио према евру 0,1 одсто и званични курс износи 122,8202 динара за евро, што је уједно најнижа вредност српске валуте од почетка године, саопштила је Народна банка Србије (НБС).
Прочитајте: