КАД ШКОЛОВАНИ ПОСТАНУ ТЕРЕТ: Бесмислено је да студираш једно, а радиш нешто десето
Чињеницу да имамо све више студената и све више незапослених високошколаца социолог Ратко Божовић објашњава непостојањем координације између опредељења за одређене студије и могућности да се запосле дипломирани студенти.
„Бесмислене су и појаве да студираш једно, а кад завршиш, радиш оно што нема никакве везе са завршеним факултетом. Тако се пристаје на сопствену подвојеност и компромис само да би се избегла катастрофична ситуација незапослености. Стварати квалитетне кадрове без шансе да се запосле зато што су на њиховим могућим местима неспособни и лењивци то тек нема смисла“, нагласио је професор за CDM.me.
Према његовим речима опасно је за идентитет друштва кад школовани постају баласт, а нарочито кад нема места за најдаровитије кадрове јер су их заузели политички подобни кадрови.
Црна Гора је 2012. имала 6.950 регистрованих незапослених високошколаца или 22,30 одсто од укупног броја незапослених, 2013. 10.098 регистрованих високошколаца без посла или 29,47 одсто, док је ове године било 10.207 високошколаца на бироима рада или 29,38 одсто од укупне незапослености, подаци су Завода за запошљавање.
„Онда се не треба чудити „одливу мозгова“ под туђим небом. Неукљученим и незапосленим не преостаје ништа друго осим стреса, страха и апатије. Неизбежно је и осећање беспомоћности, инфериорности и зависности од свега и свачега. Ту се рађају и претпоставке за патолошка понашања и наопака задовољства као компензација за неостварености“, каже Божовић.
У Црној Гори највећу заступљеност, кад су у питању образовни профили, има област економије и менаџмента, неких 60 занимања, као нпр. дипломирани економиста, дипломирани менаџер, дипломирани менаџер за рачуноводство и ревизију, економиста за банкарство и финансије.
Ову диплому поседују 2.853 лица, из области туризма и угоститељства 771 лице, права и политичких наука - 1.583, професора језика 993, електронике и занимања примењеног рачунарства 494.
Погледајте и: