КАД "ЗАМИРИШЕ КЕШ" МОЖЕ И МАЛО НИЖЕ: Некретнине у Црној Гори и упола цене
На црногорском приморју је овог лета промет некретнина био веома слаб. Новоизграђене стамбене зграде са више спратова махом још зврје празно.
Још месец дана и туристе на црногорском приморју замениће - грађевинари. Биће “нападнути” раније започети објекти, углавном стамбени, који су летос били конзервирани. Но, судећи по броју грађевинских дозвола које је општина Будва издала инвеститорима у последње време, на јесен ће бити започети и многи нови објекти. Уз саме цесте и паркове. И опет углавном стамбени. И за тржиште. Али за бројне станове у новим, лепим зградама, којих је највише на будванској ривијери, интересовање је слабо. Продато је летос веома мало станова.
“Заборавио сам већ када је неко дошао у агенцију са, рецимо, 100.000 евра, да би купио некретнину. Слабо се продају и станови и куће, такође и плацеви. И нови и они старији“, каже Душан Ранковић, власник “Камина” у Будви за Новости.
Новоизграђене стамбене зграде, великих габарита, с пуно спратова (пошто је плацева све мање, гради се “у висину”) и не тако далеко од мора, махом зврје празне и то већ подуже. Чекају купце, којих је и овога лета веома мало.
Зашто су цене пале?
Велика понуда и слаба куповна моћ некадашње средње класе условили су и пад цена. Али не много. У Будви се та цена “држи” до 1.600 евра по квадратном метру и мало подаље од плажа. Када “замирише” кеш, може мало и ниже.
У понуди је и велики број вила у околини Будве, нарочито око плаже Јаз, и у Бечићима. Раскошне куће са базенима, чија је површина од 250 до 300 квадрата, нуде се за 200.000 до 300.000 евра.
Доскора највеће интересовање долазило је од Руса, али је знатно опало. Сада наиме, своје виле и станове које су их купили у време “инвазије” 2007-2008. године за скупе паре,они продају, али по нижој цени.
“Недавно ми се поверио Рус који има седам луксузних станова (са гаражама)у Будви, да их све продаје. Цена је по квадрату око 1.700 евра, а плаћао их је по 3.500. Мора да плаћа огроман порез на некретнине, “набрало” му се 25.000 за неколико година. Но, и по тој дупло нижој цени не може да нађе купце“, прича момак из Петровца, који добро познаје стање у промету некретнина, уз напомену да не жели своје име у новинама.
Купаца је, дакле, мало, а станова пуно. У агенцијама које се баве прометом некретнина истичу да је економска криза један од главних разлога за слабу продају. Но, ту је још један разлог: нереалне цене које су важиле овде пре две-три године су одбиле и оне који би хтели овде да тргују.
У Будви истичу да је неизвесно када ће ситуација бити боља. Но, појединци и даље тврдоглаво држе цене које нема ко да плати. И, што је посебно интересантно - и даље граде.
ПРОДАЈНИ БУМ
У време “најезде” махом руских инвеститора, квадратни метар стана коштао је од 3.000 до 8.000 евра. Продаја је ишла веома добро, па су, видевши велику зараду у том послу, многи градили интензивно. И прекомерно. Продајни бум је трајао кратко, а тада је Будва “извикана” као скупа дестинација.