Како да ''убедите'' вашу мачку да је време за дијету?
Ако ваша мачка има дебело лице то може да значи низ могућих здравствених проблема, укључујући артритис, дијабетес, болест срца и јетре. Такође може патити од болести бешике који захтева посебан режим исхране. Мачке које имају дијабетес морају бити под посебним надзором што захтева озбиљну бригу и негу.
Није једноставно мачку ставити на дијету јер то не значи само мање порције хране. Ако знате шта да очекујете код промене плана оброка ваше мачке онда ће вам то помоћи како би сте мачку држали на правом путу када је исхрана у питању.
Када је прави тренутак да ваша мачка смрша?
Већина ветеринара сматра да су гојазне оне мачке које имају преко 20% телесне масноће. Једноставније, ако погледате одозго њен профил и ако нема струк, ваша мачка је дебела. У овом случају ребра им се неће видети, али бисте требали да их осетите на додир. Не би требале да имају наборе масноће док ходају. Идеална тежина мачке зависи од старости, расе, стила живота, пола. Просечна одрасла мачка има од 3 до 5 кг, а женке имају и мање.
Када ваша мачка има од 0.9 до 1.5 кг то је код њих као 18 кг код човека. Тако да није ни чудно да имамо такву епидемију гојазности.
Мачке које су кастриране или стерилисане користе мање калорија него некастриране, тако да не смеју да једу пуно, пошто им власници нуде превише хране, а недовољно вежбе, онда и више добијају на тежини. Пре него што ставите вашу мачку на дијету обавезно се посаветујте са својим ветеринаром. Драстично мењање количине или врсте хране код мачака може изазвати пробавне проблеме или исцрпети важне хранљиве материје. Ветеринар ће утврдити да ли ваша мачка има здравствене проблеме који су последица прекомерне тежине. Након прегледа ће предложити правилну исхрану, или режим, укључујући порције за борбу против гојазности.
Како мачке прилагодити новој исхрани?
Помоћ код привикавања на нови план захтева стрпљење. Мачке које су се навикле на слободно храњење цели дан могу бити збуњене или незадовољне са стриктним оброцима, посебно ако за вечеру имају мали оброк или ако им чудна храна има неочекивани укус или структуру. У почетку ће можда одбијати храну, и поставиће се далеко од посудице за храну чиме изазива незадовољство. Ако мачка оставља храну нетакнуту или незавршену, макните је након пола сата и покушајте поново кад је време за следећи оброк. Ароматичну кашичицу говедине или пилетине проспите преко нове хране и то ће потакнути њихов апетит. Глад ће на крају ипак превладати, што ће навести мачке да конзумирају своје дијеталне оброке, пише njuska.com.
Како би мачке остале здраве, треба недељно да изгубе од 0.5 до 2 % своје укупне тежине. На пример, мачка која има 9 кг требала би да губи око пола килограма за месец дана. Пребрзи губитак може стварати проблеме, као што је болест јетре. Ако тежина пада пребрзо, консултујте свог ветеринара, који може прилагодити величину или препоручити витаминске додатке. Прекомерна тежина није једини разлог зашто мачке требају на посебан режим исхране. Ваш ветеринар може да пропише храну на рецепт која је предвиђена за тренутно здравствено стање ваше мачке, од длака, денталних болести до проблема са бешиком и уринарних инфекција. Мачке које су алергичне на већину протеина у њиховој храни и захтевају посебну храну која је прилагођена њиховом здравственом стању, пише njuska.com.