КАКО ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО: Због ове поруке покренута је истрага "Панамски папири"
Анонимни извор који је пре нешто више од годину дана послао мистериозну поруку немачком листу “Зидојче цајтунг” заслужан је што је дошло до објављивања милиона приватних финансијских документа који повезују богате и моћне широм света са афером панамски папири.
“Здраво, ја сам Џон Доу”, написао је извор минхенском листу који је истраживао случајеве утаје пореза и скандала због прања новца. “Да ли вас занимају информације?”
“Веома нас занимају”, одговорио је Бастијан Обермајер, новинар с богатим искуством у откривању финансијских скандала.
Српски порезници проверавају Србе поменуте у "панамским документима"
У месецима који су уследили поверљиви извор је проследио листу огроман број имејлова, скенираних писама, фотографија и података о клијентима украдених са сервера адвокатске канцеларије “Мосак Фонсека” из Панаме, која је деценијама била на мети истрага због сумње да је повезана с прањем новца. Био је то рудника информација, који је на крају обухватао 11,5 милиона фајлова и 2,6 терабајта података, пише nytimes.com.
Немачки новинари проверавали су веродостојност докумената више од два месеца, покушавајући да разоткрију сложену мрежу тајних трансакција. “То се претворило у зависност”, каже Обермајеров колега Фредерик Обермајер у електронском одговору на питања “Њујорк тајмса”. “Поруке о најновијим сазнањима често смо размењивали у најчудније време, на пример у два или четири ујутро.”
АФЕРА ПАНАМСКИ ДОКУМЕНТИ: Британски премијер негира умешаност
Међутим, петочлани тим новинара истраживача “Зидојче цајтунга” није могао сам да се избори са обиљем података. Због тога су се обратили Међународном конзорцијуму новинара истраживача у Вашингтону (ИЦИЈ). У року од неколико недеља ИЦИЈ је окупио армију од око 400 новинара из више од 100 редакција у 80 земаља, укључујући и “Гардијан” и BBC у Великој Британији, француски “Монд”, “Зонтагсцајтунг” (Швајцарска) и италијански недељник “Еспресо”.
У СВЕТСКОЈ АФЕРИ И СРПСКА ИМЕНА: Ово је СПИСАК српских бизнисмена из ПАНАМСКИХ ПАПИРА!
Када би у одређеној бази података открили конкретно име, новинари су трагали за информацијама које би могле да их повежу са фиктивном компанијом, банковним рачуном и све већим списком имена.