Како се Влада изборила са поплавама?
Оно што је пореметило планове и обећања Владе Србије, за 100 дана рада, од када је званично формирана 27. априла, јесте добро позната свима природна катастрофа у мају месецу. Поводом тога, сумира се њен рад и резимира оно шта је остварено од онога што је обећано.
Планирано је много, а Влада је радила пуним интезитетом да би остварила договорено. Међутим, стављена је на тешке муке на самом почетку рада, због великих поплава које су задесиле земљу. Приоритет је било само једно: Спасити Србију и њене грађане! Остало је стављено по страни. Све би било много лакше и боље да “човек седне када зна да ће пасти.”
У вези са тим, Влада се одлично снашла у техничком смислу, али дефинитивно је била стављена на велику пробу. Последње две деценије, ниједног премијера Србије није задесило толико неприлика и невоља као Александра Вучића. Поред огромне воље, значајне радне енергије и жеље за променама, као и видљивог ауторитета које има у земљама ЕУ, нешто је ипак морало да стане на пут.
Након проглашења одлуке Владе о ванредној ситуацији у целој земљи, 15. маја због обилних падавина премијер је саопштио грађанима да је ситуација много тежа него што може да се замисли и апеловао да грађани послушају савете и да се евакуишу из својих домова.
Најкритичније тачке биле су Обреновац, Ваљево, Шабац, Сремска Митровица, Врњачка бања, Чачак, Параћин, Костолац.
Поплављен Обреновац, спасава се Шабац
Река Сава се излила и 16. маја у раним јутарњим часовима преплавила Обреновац. С тим у вези наложена је хитна евакуација грађана и у другим селима и градовима којима је претила опасност. Једно од главних задатака, који је и испуњен, било је спасити термоелектрану “Никола Тесла” у Обреновцу.
Приликом евакуације грађана, кључну улогу имала је полиција, војска и грађани који су се добровољно јавили да помогну угроженом становништву. “Нисам ја херој, него војска, полиција и грађани”, рекао је начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић.
Ангажовано 11.000 војника
За време ванредне ситуације, МУП је просечно дневно ангажовао око 7.300 припадника, а евидентиран је утрошак од 31.408.471 динара, који се односи на гориво, агрегате, ручне лампе, заштиту опрему.
Министарство одбране ангажовало је 10.949 припадника Министарства и Војске Србије, а војска је евакуисала 10.299 особа копненим и ваздушним путем, док је у војним објектима смештено око 2.500 евакуисаних лица.
Припадници Војске Србије и Министарства одбране били су ангажовани и на збрињавању евакуисаних лица, изградњи насипа, постављању мостних прелаза, чишћењу, санацији клизишта, водоснадбевању...
Из Србије је укупно евакуисано 32.000 људи. Од последице дављења погинуле су 23 особе, а укупно 57, речено је у званичном извештају Владе Србије.
Помирила се "браћа" и помогла Србији
Влада Србије, након проглашења ванредне ситуације, упутила је позив помоћи Влади Руске Федерације, Европској комисији и Влади Словеније. Велики одзив и донације које су Србији помогле да опстане у овако тешкој ситуацији.
Оно што је добро, ако се може рећи да ишта добро може да се извуче из ове катастрофе, је да су се неке историјске размирице у овом случају занемариле. Велику подршку Србија је добила од земаља бивше Југославије, Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине, Словеније, Македоније, Бугарске... У оваквим ситуацијама није било битно ко је које вере и ко је био на чијој страни у давним сукобима. Опет се помирио некадашњи “братски” народ.
“Наш народ каже да свако зло има и своје добро, у овој катастрофи су се људи зближили и помогли браћи својој, без обзира на име и језик, ми смо сви рабови божји”, рекао је патријарх српски Иринеј.
Народ Србије показао солидарност!
Поред прихватних центара на београдском сајму, у хали ФМП у Железнику као и Факултету за физичку културу на Кошутњаку, велики број људи добровољно је примало угрожене у своје домове, чиме су опет показали људскост и учинили добро дело. У прихватним центрима било је све обезбеђено, од помоћи дежурних лекара Црвеног крста, до потребне хране, одеће, обуће коју су доносили грађани широм Србије. Евакуисани су смештени у укупно 136 прихватних центара, док је један део смештен код породице и пријатеља. Град Београд обезбедио је аутобусе ГСП -а којим су евакуисани грађани из Обреновца били пребачени у Чукарицу и Сурчин.
Апел премијера Александра Вучица да се крене у одбрану Шапца, подстакао је велики број добровољаца испред да се окупи испед Сава Центра и покаже колико су спремни да помогну свом народу. Хиљаде добровољаца кренуле су из Београда, Новог Сада, Зрењанина и других градова у Шабац, како би помогли у одбрани града и спасавању људи. У Шабац је кренуло и најмање 200 припадника криминалистичке полиције МУП-а Србије - 150 припадника Управе криминалистичке полиције и 50 припадника Управе полиције МУП-а Србије.
Министарство највише укључено у одбрану у поплавама
У извештају МУП-а, истакнуто је да се највећи део Министарства укључио у процес одбране од поплава, да је њиховим ангажовањем спречено знатно веће изливање великих река, као и да због таквог превентивног деловања и ангажовања припадника МУП-а, безбедносних служби, Војске и грађана није било потребе за евакуацијом становништа у Шапцу и Сремској Митровици.
Почела обећана изградња кућа
Крајем јуна у Обреновцу је почела изградња првих 10 стамбених објеката за грађане који су у поплавама остали без кућа, а градња тих кућа ће бити завршена за два месеца.
Вучић је том приликом саопштио да је сакупљено 29 милиона евра помоћи. С обзиром на то да је у поплавама уништено од 600 до 800 кућа, до октобра ће бити изграђен толики број потпуно нових стамбених јединица,