КАКО СЕ ВОЉА СА ЛИСТИЋА "ПРЕНЕСЕ" У ПАРЛАМЕНТ: Овако се гласови претварају у мандате
Како нам се приближавају избори, све више се питамо да ли заиста разумемо правила "изборне игре".
Тренутно 250 места у парламенту чека нове посланика. Србија ће 24. априла изабрати ко ће представљати народну вољу до 2020. године. Но, да ли грађани разумеју како се број гласова "преслика" на однос снага у Народној скупштини.
Постоји више метода којима се мандати у представничким телима додељују изборним листама, сходно томе колико су освојиле гласова у односу на укупан број. Једна од најпознатијих метода, тзв. "систем највећег количник" који је осмислио Виктор Д'Хонт, користимо и у Србији.
ПОЛИТИЧКА МАПА СРБИЈЕ: Колико имамо нових странака од прошлих избора
Ко учествује у расподели?
Прво је важно напоменути, оно што је углавном познато, да само листе које су освојиле 5 или више одсто укупног броја гласова учествују у расподели посланичких места. Наравно, ово се не односи на странке националне мањине, које учествују ма колико гласова да освоје.
Гласовима листе се додаје, сходно проценту које је освојила, и део од гласова странака које нису прешли цензус, али и део неважећих гласова (гласови са "белих листића"). Тако се решава проблем "просутих гласова", тј. и они на овај начин "учествују" у изборној математици.
УПУТСТВА ЗА ГЛАСАЊЕ НА КИМ: Бирачка места одредиће РИК до 3. априла
ХОЋЕ ЛИ ПАСТИ ДС У СТАРОМ ГРАДУ? "Нису урадили ништа за грађане, а функционери све богатији"
Основна формула
За сваку листу врши се иста формула: укупан број гласова који је добила подели се бројевима од један до 250, колико има посланичких места. Сви добијени количници разврставају се по величини, а у обзир се узима 250 највећих количника.
Сад долазимо до најважнијег: свака изборна листа добија онолико мандата колико се највећих количника који јој припадају налази међу 250 највећих.
ГДЕ НЕСТАДЕ ИНТЕЛЕКТУАЛНА ЕЛИТА? Нећете веровати ко се све налази на изборној листи ДС-а!
Потврда
Републичка изборна комисија додељује посланичке мандате најкасније у року од 10 дана од дана објављивања укупних резултата избора, а верификација мандата народних посланика врши се на првој седници Народне скупштине, најкасније 30 дана од дана проглашења коначних резултата избора. Када се потврде мандати 2/3 посланика, земља има нови парламент.