КАО АЛВА, ЗАР НЕ: На Куби продато 50 аутомобила за шест месеци
Са просечном платом од 15 евра, Кубанци се и неће одушевити што коначно могу да купују аутомобиле. За полован ауто који кошта нешто преко 17.000 евра, запослени становник карипске земље морао би да ради 97 година.
Једанаест овлашћених продаваца моторних возила на Куби у периоду јануар-јун 2014. године удомило је само 50 аутомобила и четири мотоцикла, по доношењу закона који је по први пут дозволио трговину новим аутомобилима. Разлог невероватно ниске стопе продаје лежи у слабој куповној моћи Кубанаца, па донети закон није изазвао нарочиту реакцију.
Иако су се приликом усвајања правне норме многи обрадовали, сачекало их је не баш пријатно изненађење. Наиме, цена нових возила је до четири пута виша него у остатку света. Руководство карипске државе високе марже правда намером да 75 одсто прихода уложи у јавни превоз. Ипак, чини се да се неће овајдити јер је укупна вредност свих продатих возила 900.000 евра.
Досадашња пракса подразумевала је тражење дозволе за куповину од власти, при чему су искључиво право за промет имали салони у државном власништву. Огромна већина тако продаваних аутомобила били су половњаци, уз веома мало новитета. Слична ситуација је и сада, због високих цена.
Од 54 продата моторна возила, скоро сви су такође половни и просечна цена им је 17.400 евра. Да напоменемо, урачунали смо и мотоцикле у обрачун. Цена нових возила је далеко виша. Peugeot 206 из 2013. године је 66.666 евра, док Peugeot 508 стоји 192.000 европских новчаница.
Цене су запрепашћујуће високе и за куповну моћ западноевропских земаља или САД, камоли за једну Кубу где је просечна плата 15 евра. Осим народа, незадовољне су и стране компаније којима су неопходне државне дозволе да добију аутомобиле за пословне потребе.
Лабављење стега централних власти на аутомобилско тржиште почело је пре три године, када је омогућена трговина возилима међу приватним лицима. Једина возила којима се до тада смело трговати на Куби били су амерички аутомобили који су затечени на острву 1959, када је Кастро извео револуцију и оборио Батисту, и руске Ладе које су спомен на идеолошко савезништво две земље током Хладног рата.