КАО У ЈЕЉЦИНОВО ДОБА: Рубља пада као пре 16 година
Пад цене нафте и санкције довеле су руску економију у једну од најтежих година од како је Путин ушао у врх власти.
Оваква слика је, како се наводи у анализи брокерске куће Пруденс Кепитал, резултат погоршања пословне активности, чиме се успоравање руске економије додатно продубљује и спутава напоре централне банке Русије да подупре националну валуту.
Национална банка Русије је саопштила да је продала 700 милиона долара 1. децембра, што је прва њена интервенција од преласка на режим пливајућег курса рубље пре месец дана, док је само у октобру на интервенције потрошила 30 милијарди долара.
То је изазвало пад девизних резерви, који је премашио цифру од 90 милијарди долара, док је принос на 10-годишње државне обвезнице достигао 10,9 одсто, највиши ниво у последњих пет година.
Према последњим подацима, пословна активност бележи континуирани пад још од маја 2009. године. Додатну опасност за руску економију представља и пад цене нафте на светским берзама за 39 процената од јуна 2014. године.
То је додатно угрозило руски буџет, који се највећим делом пуни од прихода од нафтне и гасне индустрије.
Када су у питању највећи светски произвођачи у 2015. години, најповољнији ефекат на њихов уравнотежен буџет може се постигнути ценом нафте изнад 100 долара по барелу.
Русија, по проценама, своју финансијску ситуацију може побољшати искључиво ценом нафте од 107 долара у 2015. години. Према последњим подацима са светских берзи цена сирове нафте износи 67,65 долара по барелу.