КЕРИ АПЕЛУЈЕ: Дипломатијом решити спор у Јужнокинеском мору (ВИДЕО)
Амерички државни секретар Џон Кери изјавио је у понедељак да САД апелују на Кину и њене азијско-пацифичке суседе да пронађу дипломатско решење територијалних спорова у Јужном кинеском мору.
- Трагамо за мирним решењем спора у Јужнокинеском мору. Не истичемо никакве захтеве у том случају, нити смо заузели став поводом било каквих аспирација оних који износе такве захтеве. Једини став који смо заузели је да не треба ово да решимо унилатералном акцијом већ у складу са владавином права, путем дипломатије и преговора - рекао је Кери.
НАЈТЕЖЕ ПРОЗИВКЕ ДО САДА: САД и Кина размениле оптужбе о спорним острвима у Јужнокинеском мору
Он је, на отварању осмог годишњег америчког кинеског стратешког и економског дијалога у Пекингу, апеловао на све земље да "пронађу дипломатско решење, које се заснива на међународним стандардима и владавини права".
Видео: Јохн Kerry схунс #SouthChinaSea question by Chinese јоурналист дуринг бриеф висит то Монголиаhttps://t.co/vUA05IX1Zg— China Xinhua News (@XHNews) Јуне 7, 2016
Керијеви коментари су се односили на забринутост која расте у региону због кинеске градње војних инсталација на ненасељеним острвима и гребенима у Јужнокинеском мору, од којих на многа полажу право и Тајван, Вијетнам, Филипини, Брунеј и Индонезија.
Кроз Јужнокинеско море се годишње превезе роба у вредности од 5 хиљада милијарди долара, а како се верује, то подручје садржи и знатне подморске резерве нафте и гаса.
Гневан због америчких осматрачких летова у ваздушном простору изнад тог региона, Пекинг разматра успостављање идентификационе зоне ваздушне одбране над деловима Јужнокинеског мора, што би значило да сви авиони који прелећу то подручје треба претходно да се региструју код кинеских власти.
НАТО ПАКТ ЈЕ ИЛУЗИЈА! САД напуштају Алијансу и за то су криви Европљани
Кери је такође истакао "нове кључне моменте у сарадњи" између Пекинга и Вашингтона о неким питањима, попут климатских промена, глобалних ванредних здравствених ситуација и ограничења ширења нуклеарног наоружања, укључујући недавно јачање санкција против Северне Кореје због њеног програма развоја нуклеарног оружја.
Кинески председник Си Ђинпинг је у излагању на отварању дијалога рекао да је од кључне важности за две земље да реше разлике у ставовима "на прагматичан и конструктиван начин".