Кери: САД ће бити добар сусед Куби
ВАШИНГТОН - Амерички државни секретар Џон Кери изјавио је да САД желе да буду "добар сусед" Куби, упозоривши ипак да је пут према потпуним односима и даље "дугачак и сложен".
Кери је на конференцији за новинаре са кубанским колегом Бруном Родригесом, одржаном тек неколико сати пошто су дипломатски односи између САД и Кубе поново успостављени после прекида дугог пет деценија, рекао да Вашингтон поздравља овај нови почетак у односима са кубанским народом и владом.
Након што је то изговорио на шпанском, Кери је поново прешао на енглески и додао да "овај значајни корак напред ипак не значи и крај многих размимоилажења која и даље раздвајају наше владе".
"Напредак, међутим, одражава стварност да је ''хладни рат'' давно окончан и да интересима обе земље боље служи сарадња од отуђења", истакао је Кери на конференцији за штампу у Стејт департменту.
Размимоилажења између влада Кубе и САД су се показале и на том догађају, кад је Родригес изјавио да ће историјско обнављање америчко-кубанских односа имати смисла само ако САД укину свеобухватни трговински ембарго и врате Куби америчку поморску базу у Гвантанаму на истоку Кубе.
"Да бисмо наставили са нормализацијом односа, неопходни су комплетно укидање блокаде, повратак незаконито окупиране територије Гвантанама, као и потпуно поштовање кубанског суверенитета и компензација нашем народу за људску и економску штету", рекао је Родригес.
Кери је одговорио да администрација председника Барака Обаме жели да укине економски ембарго уведен Куби 1962. године и изразио наду да ће до тога доћи брзо.
Амерички дипломата, који се са Родригесом састао раније у новој амбасади Кубе у Вашингтону, изнад које је подигнута кубанска застава по први пут за 54 године, рекао је да "тренутно не планирамо да мењамо постојећи уговор о коришћењу" залива Гвантанамо, где се налази и амерички војни затвор.
"Ми, међутим, схватамо да Куба гаји снажне осећаје према Гвантанаму", истакао је Кери, додајући да ће 14. августа посетити Хавану. Он ће бити први амерички државни секретар у посети Куби још од 1945. године.
Куба и САД су званично обновиле дипломатске односе после више од пет деценија, када је одмах након поноћи, између недеље и понедељка, ступио на снагу споразум којом су дипломатске мисије прерасле у потпуне амбасаде.
Дипломатске везе се успостављају данашњим поновним отварањем амбасада у главним градовима две земље, што је значајан потез према закопавању вишедеценијског непријатељства, преносе агенције.