КИНЕСКИ ПАД ПРАВИ ХАОС НА СВЕТСКИМ БЕРЗАМА: Улагачи се повлаче с тржишта и траже сигурније инвестиције
На азијским берзама данас су цене деоница пале на најнижи ниво у три године, јер се улагачи појачано повлаче с тржишта након што су кинески берзовни индекси пали више од 8 одсто, упркос новим мерама тамошњих власти.
На Токијској берзи индекс Nikkei у 7 сати био је у минусу више од 3 одсто, што је први пад након више од пет месеци испод нивоа од 19.000 бодова.
Берзовни индекси у Јужној Кореји, Аустралији, Сингапуру и Хонг Конгу пали су, међутим, између 2,2 и 4,7 одсто, па је МСЦИ индекс азијско-пацифичких деоница, без јапанских, у 7:30 сати био у минусу више од 4 одсто, што је најнижи ниво од јула 2012. године.
На почетку данашњег трговања у Шангају цене деоница пале су за још 8 одсто, након што је још прошле недеље забележен стрмоглав пад виша од 12 одсто.
Узрок успоравање раста кинеске економије?
Оштар пад цена је настављен, иако су кинеске власти у недељу поручиле да ће омогућити највећем државном пензијском фонду улагање у домаће деонице и до 30 одсто његове имовине.
"Тржишта су у силазном тренду. Нема добрих вести, деонице су и даље скупе, а нема свежег новца јер кинеска централна банка није смањила стопу обавезне резерве банака", каже Qi Yifeng, аналитичар у компанији ЦЕБМ.
Девалвација валуте
Паника на тржиштима последица успоравања раста кинеске економије, што је недавно навело тамошње власти на девалвацију јуана у покушају да се повећа конкурентност кинеских извозних производа и тако потакне раст друге по величини светске економије.
То је, међутим, изазвало валутни рат тржишта у развоју, која на исти начин покушавају да обране своје економије. Јужноафрички ранд спао је на најнижи ниво у 14 година, малезијски рингит у 17 година, док је течај турске лире најнижи у историји.
"Кина може бити присиљена на даљу девалвацију јуана, ако се настави слабљење њене економије па се тржишта деоница морају носити с тиме да би слабији јуан могао ојачати негативан утицај спорог раста Кине", каже Еији Kinouchi, аналитичар у компанији Daiwa Сецуритиес.
Улагачи се плаше да ће слабљење Кине и валутни рат изазвати успоравање раста целокупне светске економије. Тржишта у развоју, од којих многа зависе о извозу сировина, посебно су на удару јер је слабљење Кине, највећег светског потрошача сировина, изазвало пад цена сировина на најниже нивое у последњих шест година.
Тако је јутрос цена бакра, која представља својеврсни барометар потражње у свету, пала на 4.950 долара по тони, најнижу цену у последњих шест и по година, док је цена нафте на америчком тржишту, по први пут од светске финансијске кризе 2009. године, пала испод 40 долара по барелу.
"Било би лако за овај пад тржишта упрти прстом у успоравање кинеског раста, пад цена нафте и валутни рат тржишта у развоју. Међутим, значајнији чиниоци су дезинфлација и дефлација, заоштравање глобалних монетарних услова и пад профита на тржиштима у развоју", каже Сеан Darby, стратег у компанији Jeffries.
На Вол Стриту и даље суморно
Улагачи се повлаче с тржишта и због тога што су прошле недеље цене деоница на Вол Стриту, који се сматра сигурним уточиштем, забележиле највећи недељни пад у готово четири године због поремећаја у кинеској економији. Јутрос су амерички термински индекси поновно у минусу више од 1 одсто, што показује да је расположење на највећој светској берзи и даље суморно.
Због несигурности на тржиштима деоница, улагачи уточиште за капитал траже у сигурнијим инвестицијама, као што су државне обвезнице и поједине валуте. С друге стране, долар је под притиском јер улагачи верују да ће америчка централна банка ФЕД због кинеских проблема одложити повећање кључних каматних стопа до краја ове или почетка идуће године.
Због тога је јутрос течај долара пао 0,6 одсто, на 121,20 јена, што је најнижи ниво у шест недеља, док је цена евра скочила према америчкој валути за 0,5 одсто, на 1,1458 долара, што је највиши ниво у последња два месеца.