НИЈЕ САМО ЖЕЉКО БИО ДВАПУТ: Они су нас представљали на Евровизији (ВИДЕО)
Југославија, Србија и Црна Гора, Србија... Здравко Чолић, Корни група, Беби Дол, Тајчи, Марија Шерифовић... Погледајте ко су били наши представници током 60 година постојања овог фестивала.
За 60 година Евровизије учествовали су музичари из више од 50 земаља. У том периоду Југословенска Корни група гледала се "очи у очи" са шведском Абом, Нови фосили са Францускињом Селин Дион, Здравко Чолић са Енглезом Клифом Ричардом, а Жељко Јоксимовић са Рускињом Русланом. Све је почело 1956. у Швајцарској, а за Србе је премијера била четири године касније у Француској када је наступила Љиљана Петровић са песмом "Неке давне звезде". После ње нас је представљала Лола Новаковић ("Не пали светло у сумрак"). Након ње на сцени је засијала Лола Новаковић певајући "Не пали светло у сумрак".
Није Жељко Јоксимовић измислио да је могуће двапут отићи на Евровизију. Проналазач је био хрватски шлагер певач Вице Вуков (1963. - "Бродови" и 1965. - "Чежња"). Таква тактика се тада није исплатила - Вуков је заузео једанаесто, односно дванаесто место у конкуренцији 16 и 18 земаља.
Лошије резултате од Вукова постигли су Владо Калембер и Изолда Баруџија ("Циао аморе", 1984. година, претпоследње место), Амасадори ("Не могу скрити своју бол", 1976, такође претпоследњи), Ева Сршен ("Приди, дала ти бом цвет", 1970, претпоследња), Ivan&4M ("Поздрав свијету", 1969, 13. од 16 учесника).
Чола је Европи 1973. понудио хит - "Гори ватра". Она га није хтела и Здравко је заузео 15, место од 17 учесника. Неуспех га није нимало изнервирао - његово тржиште била је Југославија и то веома плодно.
Европа није схватила ни Корни групу следеће године. Евровизијом се орио Абин хит "Waterloo", а песма Бате Ковача "Моја генерација" пласирала се на 12. место. Није боље прошла ни Вајтина "Лејла" 1981. (15. место), као ни песма Дорис Драговић "Жељо моја" (1986, 11. место).
Боље је прошао Данијел и његова "Џули" (1983, 4. место), "Ја сам за плес" Нових фосила (1987, 4. место), "Мангуп" Сребрних крила (1988, 6. место). У првој години последње деценије XX века Југославија је добила још један хит и још једну звезду - Тајчи и "Хајде да лудујемо ове ноћи" (1990, 7. место). Није их било још много...
"Хајде да лудујемо ове ноћи" певало се уз Тајчи 1990. године, а уједно су се оштрили ножеви. Рат је 1991. у Југославији закуцао на врата, а Драгана Шарић - Beby Doll је у вечном граду певала врући летни хит - "Бразил". Можда су крвава дешавања и "заслужна" зато што је Беби била тек претпоследња. Баш је брига - "Бразил" је и дан-данас хит.
Народи и народности Југославије су наставили да се убијају и следеће године. То није спречило Снежану Берић - Екстра Нену да у Малмеу запева "Љубим те песмама" (13. место од 23 државе). И као и у осталим животним дисциплинама, 1992. је била година великог пада. Наступиле су санкције и све до 2004. нисмо имали свог представника на Евровизији. Тада на сцену ступа Жељко...
Срби кажу - "Прво, па мушко", а баш је тако било 2004. у Истанбулу. Након 12 година паузирања од евровизијског музицирања, Жељко Јоксимовић је са песмом "Лане моје" довео Србију и Црну Гору до другог места, што је био најбољи резултат после 1989 када је бенд "Рива" победио у Лозани са песмом "Роцк ме".
Последњи представници државне заједнице Срба и Црногораца били су чланови бенда "Но наме" који су 2005. освојили 7. место (песма "Заувијек моја"). Следеће године догодио се скандал у вези са наештањем резултата на Беовизији (квалификације за Евросонг) и поново нисмо имали представника.
Нови почетак и поново се пословица "Прво па мушко" показала као иситинита - под заставом Србије Марија Шерифовић је те 2007. у Хелсинкију победила са својом "Молитвом". То је значило да се светковина сели у Београд.
Београдска "Арена" је 2008. угостила музичаре из 43 државе на 53. евровизијском надметању. Победник је био брат Рус Дима Билан, а Јелена Томашевић и Бора Дугић са песмом "Оро" су заузели 6. место. Жељко Јоксимовић је компоновао ту нумеру, а у пару са својом садашњом супругом Јованом Јанковић био је водитељ церемоније.
Марко Кон (2009, "Ципела), Милан Станковић (2010, "Ово је Балкан") и Нина (2011, "Чаробан") на кратко су одморили Европу од Жељка Јоксимовића. Међутим, и после Жељка - Жељко! Гледали смо га у Бакуу 2012. где је певао "Није љубав ствар". Ни он, баш као ни Моје три следеће године, нису имали запаженији резултат. Можда ће ту серију прекинути овогодишња представница Бојана Стаменов?
Ако не можете да дочекате да видите наступ Бојане Стаменов у Бечу, погледајте на ОВОМ линку како је наша певачица изгледала на генералној проби.
Погледајте и:
- Аустралија учествује на овогодишњој Евровизији!
- БЕОВИЗИЈА: Ово је певачица којој је Милица Тодоровић мазнула мужа! (ФОТО)
- Кончита у провокативним издањима (ФОТО)
- НИСУ ЗВЕЗДИЦЕ, ВЕЋ ЕВРОВИЗИЈА: Ивона, надмашила си саму себе! (ВИДЕО)
- Марија Шерифовић мисли да Србија више никад неће победити на Евровизији?