Ко су најтраженији Срби са Интерполове потернице?
У последњих пар година већина најпознатијих српских бегунаца који су били на Интерполовој потерници је ухапшена. Последњи је пао краљ кокаина, Дарко Шарић који је у притвору од марта и коме се тренутно суди. Листа која је бројала 40 крупних криминалаца свела се на десетак имена.
Пад крупних зверки
Прво су “пали” Сретко Калинић, Милош Симовић, а затим у Шпанији и Лука Бојовић, Владимир Милисављевић, као и плаћени убица Синиша Петрић Зеница. По Интерполовој потерници је ухапшен у Аустрији Драган Николић Гаги, оптужен за саучесништво у троструком злочину у хотелу “Интерконтинентал” у јануару 2000. када су убијени Жељко Ражнатовић Аркан, Миленко Мандић и Драган Гарић.
Интерполове потернице
ЦРВЕНА- Одмах ухапсити и изручити земљи која их тражи.
ПЛАВА – Осумњичени са ове потернице су могући сведоци
ЗЕЛЕНА – Криминалац је изашао из затвора, можда ће починити злочин поново
ЖУТА – Нестали грађани
ЦРНА - Идентификација Н. Н. лешева
Звездан Терзић, који је био на потерници због оптужби за малверзације у ОФК Београд се сам предао 2010. Ратко Младић и Горан Хаџић ухапшени су 2011. Ђорђе Прелић, коме се суди за убиство Бриса Татона је долијао 2013.
Ко су сада најтраженији бегунци из Србије?
На Интерполовој црвеној потерници се налазе 142 Срба. Мира Марковић, најпознатија жена на листи је тренутно у Русији, где је добила азил и мале су шансе да ће је Интерпол ухапсити. Бивша функционерка ЈУЛ-а је тражена због злоупотребе службеног положаја и незаконито уступање владиних станова.
Марко Милошевић, син Слободана Милошевића се такође крије у Русији, а тражи се због злоупотребе службеног положаја и неколико кривичних дела.
Влада Милисављевић, припадник Земунског клана један је од познатих српских бегунаца.
Калиманчевић Бобан се тражи због убиства и покушаја убиства.
Полиција тражи и Вељка Кадијевића због ратног злочина.
Са истим оптужбама се суочавају и Мирослав Радић и Јуревић Звонко.