Које су најсмртоносније супстанце на свету?
Представљамо вам пет супстанци чија је минимална доза довољна за смртоносан исход.
ЦИЈАНИД
Смртоносна доза цијанида износи 200 мг и може да делује у року од само неколико минута.
Цијанид производе неколико бактерија, гљивица и алги, а такође се налази и у бројним биљкама, углавном у њиховиим семенкама. Смрт која уследи након тровања цијанидом изгледа као срчани удар.
Противотров за цијанид је доступан у облику обичних и врло доступних витаминских таблета Б12 које ће "повући" сав цијанид из људског система и избацити га кроз мокраћу.
АМАТОКСИН
Смртоносна доза износи 0.1 – 0.2 милиграма аматоксина по килограму одраслог човека.
Аматоксини могу да се пронађу у отровним гљивама Аманита phalloides, као и у неким другим гљивама из рода Аманита.
Нападају ћелије јетре и бубрега, а посебну опасност ствара чињеница да отрована особа уопште ни не примети симптоме најмање 6-24 сата након конзумирања отрова (обично се отрују нестручни берачи гљива). Симптоми се манифестују кроз учесталу столицу или повраћање, а лекари их често помешају са обичним грипом, због чега се тровање углавном заврши смрћу.
Уколико се тровање открије на време, као противотров се даје огромна доза екстракта биљке Silybum марианум (млечни чкаљ), а у најгорем случају пацијент може да се спаси само трансплантацијом јетре.
СТРИХИН
Смртоносна доза износи 1 до 2 мг стрихнина по килограму одраслог човека.
Стрихнин дрво (Strychnos nux вомица) расте у Индији и југоисточној Азији, а у себи садржи два отрова: бруцин и много опаснији стрихнин, који се налази у воћу дрвета. Стрихнин производи неке од најболнијих реакција на отров на свету.
За овај отров не постоји специфичан противотров, али опоравак је могућ ако се лечи на време.
БОТУЛИНСКИ ТОКСИН
Смртоносна доза износи 1.3 – 2.1 нанограма ботулинског токсина по килограму одраслог човека.
Цлостридиум ботулинум је бактерија која производи један од најсмртоноснијих отрова на свету, ботулински токсин. Позната је и по опакој болести коју изазива - ботулизму. Распрострањена је у земљишту на биљкама, а повремено се налази и у измету животиња и људи.
Иако се сматра најотровнијом природном супстанцом на свету, ботулински токсин се редовно користи у козметичкој индустрији као ботокс.
Кристал овог отрова величине зрна песка може да убије 9.600 људи, а само 4 кг би могло да убије људе на планети.
Разлог тровања је скоро увек исти - неправилно конзервисана храна. Бактерија такође често може да се пронађе и у меду, али на срећу, наш организам је довољно снажан да уништи уљеза пре него доспе до активних ћелија. С друге стране, бебе немају развијен имуни систем против ове бактерије све док не напуне годину дана, због чега мед никада не треба давати бебама млађим од 12 месеци.
На сву срећу, противотров за ботулински токсин постоји.
РИЦИН
Смртоносна доза рицина износи 1,78 мг.
Рицинус communis је у Гинисовој књизи рекорда наведена као најотровнија биљка на свету. Код нас је позната као крља, морска кудеља и скочац. Токсична хемикалија рицин, налази се у семену ове биљке.
Од ове биљке се прави уље и њена употреба је јако честа у многим културама широм света. Семенке се увек загреју пре производње уља (које се често користи као лаксатив), тако да отров постане потпуно безопасан, односно уопште и не заврши у уљу.
Рицин је генерално спор отров и потребно му је 1 до 3 дана да проузрокује смрт.
Званичан противотров је још увек у фази тестирања.
Прочитајте и: Обратите пажњу на отровне намирнице
Бурна реакција људске крви на змијски отров (ВИДЕО)
Пчелињим отровом против артритиса
(zanimljiveinformacije.com)