Комуналци, џабе кукате: Грађани имају право да снимају полицију
Снимак тројице комуналних полицајаца који хапсе једну Београђанку због непоседовања Бус Плус карте изазвала је бурне реакције у јавности. Осим што правдају поступак својих колега, Синдикат комуналне полиције издао је саопштење да ће поднети кривичну пријаву против Н.Н. аутора снимка.
"Синдикат оштро осуђује незаконито снимање од стране Н.Н. лица као и стављање таквог снимка доступним јавности што представља кривично дело и за шта ћемо поднети кривичну пријаву против Н.Н. извршиоца", саопштио је Синдикат комуналне полиције.
Међутим, забрињавајуће је да комунални полицајци не познају закон и да тврде да је забрањено њихово снимање док обављају службену дужност.
Наиме, у једном ранијем одговору Министарство унутрашњих послова потврдило је да је снимање полицијских службеника дозвољено. Ако је дозвољено снимати полицију зашто би било забрањено снимати комуналну полицију?
"Полицијски службеници су државни службеници и као такви обављају полицијске послове јавно. Самим тим снимање полицијских послова од стране грађана није забрањено. Потпуно је свеједно да ли радњу предузима грађанин или репортер неке телевизије. У закону је предвиђено кривично дело неовлашћеног фотографисања из члана 144., међутим за постојање овог кривичног дела потребно је да неко "неовлашћено начини филмски или видео снимак неког лица и да тиме знатно задире у његов лични живот". Сматрамо да се снимањем вршење полицијских послова не може "знатно задирати у лични живот" полицијског службеника", стоји у мишљењу које је раније дао МУП.
Неовлашћено фотографисање
Члан 144
(1) Ко неовлашћено начини фотографски, филмски, видео или други снимак неког лица и тиме осетно задре у његов лични живот или ко такав снимак преда или показује трећем лицу или му на други начин омогући да се са њим упозна, казниће се новчаном казном или затвором до једне године.
(2) Ако дело из става 1. овог члана учини службено лице у вршењу службе, казниће се затвором до три године.