Корат мачка: Права срећница
Слична по величини и боји руској плавој мачки, корат мачка је на свом родном Тајланду вековима била позната као Si-Sawat, што значи 'srećna'.
Сматрало се да својим власницима доноси просперитет, па су их често даровали као венчани дар, док се у руралним подручјима веровало да корат мачке 'олујних боја' имају моћ над временским приликама - пољопривредници су наводно водом поливали мачке како би дозвале кишу! Краљ Рама В је у 19. веку променио назив Si-Sawat у корат, према забаченој висоравни на североистоку Шијама (данас Тајланд) јер се веровало да мачке потичу оданде.
У древном тајландском рукопису, Књизи песама о мачкама, који потиче из раздобља Ayutthaya (1350.-1767.), те мишићаве мачке су имале сребрно-плаву длаку која је описана речима 'корени попут облака и врхови попут сребра', те очи које блистају 'као капи росе на листу лотоса'. Прве корат мачке су стигле у Британију отприлике у исто време кад и сијамске, крајем 19. века. Године 1896. корат мачка је на изложби Националног мачјег клуба у Енглеској приказана у класи сијамских мачака, али је дисквалификована због своје боје.
Неки наводе да је та мачка била сијамска са плавим ознакама, а други тврде да је била плава сијамска мачка, али корат мачке нису биле регистроване до 1959. кад је госпођа Јеан Јохнсон донела пар, Darru и Нару, из Бангкока у Сједињене Државе.
Том пару се ускоро придружило још тих предивних мачака, а 1965. је основан клуб узгајивача. До 1969. све су веће северноамеричке,аустралијске и јужноафричке организације признавале пасмину. Корат мачке су у Европу стигле касније, 1972. године, кад су из САД-а увезене у Британију.
У почетку је било мало противљења љубитеља мачака који су сматрали да корат мачка није посебно другачија од других плавих краткодлаких мачака, али је 1975. пасмина призната и у Великој Британији. Упркос томе, корат мачка остаје ретка појава - чак и у родном Тајланду. Разлог томе је инсистирање клубова за узгајање корат мачке да се пасмина одржава на природан начин, па је укрштање с другим пасминама забрањено. Због тога, све корат мачке требало би да имају претке који потичу од првобитних мачака са Тајланда, једнаке онима приказаним у древној уметности и литератури те земље.
Корат мачка има лепу срцолику главу и предивне, веома крупне, округле, маслинасто зелене очи, које јој пружају прилично недужан изглед - пркосећи чињеници да су злогласно наметљиве, захтевне, тврдоглаве и увек одлучне да буде по њиховом, пише "Životinje.rs".
Шапе су овалне и компактне, с тамноплавим јастучићима и пет прстију напред, а четири прста на задњим ногама. Будући да потичу из тропских крајева, корат мачке немају poddlake и због тога их треба заштитити од хладноће. У ретким случајевима, неке мачке пате од неуро-мишићних поремећаја под називом ГМ1 и ГМ2, а постојање тих болести треба утврдити анализом крви.