КРВАВ ПОСАО: Саудијци расписали конкурс за још 8 џелата (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
У огласу за посао који је објављен на интернету пре неколико дана нису наведене никакве посебне квалификације које би заинтересовани требало да поседују.
Саудијска Арабија, која је по броју извршења смртних казни међу првима у свету одмах после Кине и Ирана, приморана је да запосли још осам џелата због драстичног пораста броја осуђених на смртну казну.
Од џелата се тражи да извршавају јавне егзекуције осуђених криминалаца и то одсецањем главе, као и да спроводе ампутације над онима осуђеним за лакша кривична дела.
Џелати се у Саудијској Арабији сматрају „религиозним функционерима“, јер су у служби верских судова и имају мања примања од оних запослених у цивилној служби.
Оглас за посао џелата је изашао само један дан након што је извршена овогодишња 85. егзекуција, а разлог за потражњом је исти као и код сваког другог занимања, дефицит кадра тј. пораст осуђеника на смрт.
Према подацима Амнести Интернешнала, у првих 5 месеци ове године погубљено је само 5 људи мање него за целу прошлу годину.
Иако су егзекуције јавне, снимање је забрањено. У јануару је процурео снимак погубљења једне жене, а његов творац је ухапшен и процесуиран.
Смртна казна у овој земљи се најчешће извршава одсецањем главе, а тек по некад каменовањем или стрељањем. Дијапазон кривичних дела која изискују најтежу казну је широк и креће се од оних насилних као што су убиства и силовања, преко прељубе и трговине дрогом, па све до врачања и вештичарења.
Половина погубљених представника су саудијске националности, а за њима следе Пакистанци, Сиријци, Јорданци, Индијци, Индонежани, Филипинци и Суданци.
Тренутно 22 светске државе практикују спровођење најтеже казне.