Кувајте као професионалац!
14 савета који ће побољшати ваше кулинарско умеће.
Постоји израз који тачно описује оно што се дешава иза врата кухиње у ресторану – кореографисан хаос! Тамо сви раде брзо, тихо, уиграно, преплићу се, заплићу, као у чувеном "Коларићу панићу". Да би се све урадило тако да Ви будете одушевљени сервираним специјалитетом, шефови имају многе трикове. Ми ћемо са вама поделити неке тајне које могу побољшати и Ваше умеће!
1) Савладајте "мисе ен плаце"
Ово би могао да буде најважнији савет. "Мисе ен плаце" је француски израз за - све на свом месту. Шта то значи куварима? Много! Пре него што почнете са припремом јела, све одмерите, ољуштите, на сецкајте, подмажите и сложите на дохват руке. То ће вас спасити од ситуације у којој бисте морали да јурцате около тражећи босиљак док вам сос гори.
2) Истина је – есенција доброг јела је савршено оштар нож
Редовно га оштрите и брусите. Тупи ножеви су опаснији и могу сецкање отежати до граница лудила. Оштар нож – срећно воће и поврће – маестрално добро јело – задовољни гости!
3) Све испробавајте успут
Пре сервирања обавезно морате испробати јело. Понекад је сасвим мало соли или мрвица зачина довољно за постизање савршенства. Што нас доводи до следећег савета...
4) Солите док кувате
Не плашите се соли! Можда она и јесте једна од чувених белих смрти, али нико неће рокнути кило соли у паприкаш. Бар се надамо... Свеже кувана храна има много мање натријума од готових јела, па самим тим морате солити. Ипак...
5) … Отарасите се сланика
Ништа не можете ваљано посолити, а шаљивџије могу да вас преваре тако што ће благо одврнути поклопац. Спречите то и спремите чинијицу морске соли, па солите на прстохвате. Наравно, пре сољења – пробајте јело.
6) Хватаљке морају постати продужетак ваше руке
Машице држите што ниже (ближе лопатицама) како бисте имали максималну контролу. Окрећите месо, извуците плех из пећнице, стабилизујте нешто вруће док сечете... За све су корисне.
7) Папирни убрус испод даске за сечење
Не само да је иритантно кад вам се даска клиза на кухињском елементу, неко је и екстремно опасно јер можете да се посечете. Наквасите убрус и ставите га испод даске – како би стајала на месту.
8) Пропржите пилећи филе и довршите га у пећници
Најбољи шефови месо, живину или рибу најпре продинстају у тигању, па онда гурну у рерну. Ово ем ослобађа рингле, ем резултује сочнијим специјалитетом.
9) Не правите журку у тигању
Одолите искушењу да натрпате у тигањ све што треба да се испржи. Чините то у малим турама. Журка у тигању води до смањивања температуре, па се храна неће ваљано карамелизовати и неће имати савршен укус који желите да постигнете.
10) Шта је боље – маслац или уље?
Најбоље је, заправо, да кувате у размери 1:1. Колико путера, толико и уља јер ће оно спречити да изгори путер који храни додаје богат укус.
11) Одсеците крајеве парадајза, лука...
Радите то свим састојцима којима ће одсецање врха помоћи да буду стабилнији на дасци за сечење. Тако ћете имати бољу контролу над намирницом коју сечете.
12) Мешајте док се не замеша!
Када печете нешто, битно је колико ћете мешати састојке. Претеривање ће прузроковати да тесто буде тврдо јер ће се појачати глутен у брашну. За лагане и меке колаче, потребно је мешати само онолико колико састојцима треба да се замешају. Постигните хомогену смесу и оставите варјачу, немојте празнити негативну енергију млатећи тесто.
Прочитајте и:
Кувајте мушки
Шта радити са остацима хране?
13) Нос је битан!
Ако нешто из рерне мирише као да је готово, иако се тајмер није огласио, проверите. Такође, арома зачина понекад може бити важнија од укуса – иако се вама, на пример, допада богат укус оригана, ако га ставите превише, вашим гостима ће се вртети у глави од јаког мириса. Будите обазриви и њушкајте своје специјалитете.
14) Чистите док радите
Овај једноставан савет мајка је реда у кухињи. Док чекате да се загреје масноћа у тигању, пребришите даску за сечење. Убијте време док се колач пече тако што ћете опрати суд у коме сте мешали састојке за тесто. Завршавате главно јело – средите тањире од предјела. Можда ће вас гости мало чекати, али боље је да ћаскају међусобно него да затрпате кухињу прљавим судовима.