ЛАЗАНСКИ ОТКРИВА: ЕУ и САД су спремне на договарање са Русијом само У ЈЕДНОМ СЛУЧАЈУ!
Мирослав Лазански, војно-политички коментатор, објашњава зашто западноевропске земље бар део новца који троше на руску претњу не преусмере на борбу против тероризма.
Велики војни буџети могу да се праве и оправдају само наводном руском претњом, јер срж је у материјалном фактору и зато морате да имате озбиљног војног супарника, како бисте правдали сопствено постојање, каже за Радио Спутњик Мирослав Лазански.
Права лавина тероризма сручила се на западну Европу, а крвави данак терористички напади однели су у Француској, Немачкој, Белгији. Председник Француске Франсоа Оланд рекао је да исламистичка претња по његову земљу и Европу никад није била озбиљнија, и да је Француска главни непријатељ терориста јер је колевка људских права и демократије.
- Исламски тероризам је стигао у Немачку и политичари су дужни да одговоре на забринутост јавности поводом безбедности - рекао је Хорст Зехофер, премијер Баварске у којој су се догодили неки од последњих напада.
ЛАЗАНСКИ: САД се „бране“ од Северне Кореје, а циљају Русију
Ипак, тог одговора засад нема. Уместо да се озбиљније бави контратерористичким мерама и изворима тероризма, Западна Европа је последње две године највише енергије, рекло би се узалуд, потрошила на наводну руску претњу и одговор НАТО-а на њу. Притом, већ дуго игнорише позиве Русије да се гради јединствен безбедносни простор, од Лисабона до Владивостока.
Мирослав Лазански, војно-политички коментатор, за Спутњик објашњава зашто западноевропске земље бар део новца који троше на руску претњу не преусмере на борбу против тероризма.
- Ако је за НАТО приоритет Русија, онда се он наравно не може једнако добро посветити и борби против тероризма. Са друге стране, ако би се Алијанса и европске земље фокусирале на борбу против тероризма, онда би вероватно и војни трошкови били мањи, а те армије би морале да се смање, што војно-индустријском комплексу не одговара. Што се тиче опстанка НАТО-а, са њихове тачке гледишта увек је боље махати руском претњом, него са нека три ИСИЛ-овца који ће, истина, побити 200 људи у Француској или Немачкој, али појава ИСИЛ-а и тероризма не може да правда велике војне буџете. Они могу да се праве и оправдају само наводном руском претњом, јер срж је у материјалном фактору и зато морате да имате озбиљног војног супарника, како бисте правдали сопствено постојање - каже Лазански.
ЛАЗАНСКИ: Трећи светски рат Запада против Русије почео је много пре Украјинске кризе!
Како каже, Европа нема сопствену спољну нити одбрамбену политику, јер политику ЕУ диктирају Американци.
- Зато мислим да неће доћи до тренутка када ће се Западна Европа пренути и окренути се неком договарању са Русима. ЕУ и Американци су спремни на договарање са Русијом само када је у питању информација о могућим терористичким ударима на територији ЕУ и САД. Тек тада они зову Москву на неку врсту координације и кооперације - категоричан је Лазански.
МИРОСЛАВ ЛАЗАНСКИ ОТКРИВА: Ево шта је потребно за успех војске
Он подсећа и на разлоге формирања НАТО-а.
- За то постоје три разлога — да би Американци остали у Европи, Немци под контролом, а Руси изван Европе. Ти разлози и данас постоје и то је још увек мото и начин функционисања НАТО-а. Било каква терористичка претња неће довести до тога да се Европа окрене некој ближој сарадњи са Русијом, а о томе довољно говори и чињеница да поједини терористи који су вршили терористичке акте по руском Кавказу имају политички азил у неким Европским земљама. Како се може говорити о заједничкој борби против тероризма када су они који су вршили масовне терористичке акте у РФ, у земљама ЕУ проглашени, на неки начин, политичким дисидентима, малтене вођама националног отпора и националним херојима. Чим имате двоструке аршине када је у питању тероризам, нема говора о заједничкој борби против њега - истиче Лазански.
ЛАЗАНСКИ: Рат никада не започиње првим метком, искра рата у БиХ пренета је преко Саве, из Хрватске
Руски војни експерт Анатоли Циганок, члан друштвеног савета Министарства одбране Русије, за Спутњик оцењује да активност НАТО-а није нимало допринела безбедности Европе.
- НАТО се заправо не бави својим послом — проблемима у вези са безбедношћу грађана, односно проблемима са мигрантима, већ колико год чудно звучало, они као да се баве наркоманијом. Са друге стране, што се тиче Русије, они се јако ’труде‘ и баве се војним питањима. За мене је све ово врло интересантно, јер куда год је прошао НАТО, и у Ираку и у Либији и у Авганистану, свуда су оставили хаос. Када су војевали у Авганистану, Европа је буквално постала тржиште за наркотике који су из Авганистана стизали - каже Циганок.