ЉУБИЧАСТА ШАРГАРЕПА: Делотворнија је од својих колега
Наранџаста шаргарепа, за коју се сматрало да се прва појавила, заправо је мутант љубичасте шаргарепе.
Када чујемо реч шаргарепа, свима је прва асоцијација наранџаста боја. Већина људи не би могла да замисли да ово поврће може бити у другој боји. Замислите да једете љубичасту шаргарепу? Није необично, јер она заиста постоји и то чак у љубичастој боји. Долази нам са тла древне Персије, данашњег Ирана.
Наранџаста шаргарепа појавила се у 16. веку, када су холандски узгајивачи првобитно развијали љубичасту шаргарепу унутар наранџасте која је нама данас једино позната. Али заправо, наранџаста шаргарепа је само мутант љубичасте. Ово нама ново, а заправо потпуно старо, поврће има све карактеристике наранџасте шаргарепе, чак и више.
Шаргарепа је богата витамином А, Ц, Б6, фолном киселином, калијумом и разним влакнима који побољшавају вид, рад јетре, срца и регулишу ниво глукозе. Она тиме смањује упале у телу, ослобађајући лоше радикале који могу изазвати оштећење ћелија.
Али љубичаста шаргарепа, због своје боје, има већу улогу по наше здравље, јер садржи 28 пута више антоцијанина него наранџаста. Она је снажан антиоксиданс који ствара љубичасто – црвени пигмент, исти као код боровница и малина.
Предност овог пигмента јесте у томе што побољшава памћење, штити срце од можданог и срчаног удара, а регулише и телесну тежину. Она има дупло више бета – каротена, него обична шаргарепа, који су сачињени у витамину А. Зато је други назив за њу "суперхрана".
Постоје две врсте – једна је љубичаста само споља, а друга је и унутра. Има исти укус као и наранџаста, небитно да ли је сирова или кувана. Саветује се да их држите подаље од јабука и крушака, које љубичастој шаргарепи дати горак укус.
Савет приликом кувања љубичасте шаргарепе
Избегавајте да је кувате, јер она губећи боју, губи и своју делотоворност. Због тога, служите је сирову и свежу, из баште. Пожељно је да је једете заједно са наранџастом шаргарепом, белим купусом, зеленом салатом и уз то додајући мало мирођије.