Мали: Очекујемо још 4 тендера за јавно-приватна партнерства
Градоначелник Београда Синиша Мали представио је најзначајније пројекте главног града, у оквиру панела „Инвестициони потенцијали града Београда” на форуму „Београдски инвестициони дани”.
"Три облика инвестиција – улагања у инфраструктуру, директне инвестиције и развој малих и средњих предузећа – стубови су развоја Београда и свих будућих инвестиција", прецизирао је Синиша Мали.
Два тендера већ су објављена, од којих се један тиче управљања отпадом и сређивање депоније у Винчи, што представља инвестицију од око 250 милиона евра, а други на развој јавног превоза и улагања од око петсто милиона евра у наредних десет година, подсетио је Мали.
Дугорочни план
Градоначелник је истакао и да је циљ града да се у наредних десет до петнаест година реши проблем недостајуће канализације и водовода, за шта је према проценама такође потребно око две милијарде евра. Сређивање „Сава центра” са идејом да постане центар конгресног туризма, отварање нових тржних центара и хотела, али и круна улагања – „Београд на води”, где ће први објекат почети да се гради 27. септембра, уз нове слободне зоне у Обреновцу и Крњачи – све су то инвестиционо атрактивни пројекти које наш главни град нуди улагачима.
"Уколико успемо да будемо довољно брзи и ефикасни, на јесен нас очекује још четири тендера за јавно-приватно партнерство и то за изградњу вртића, замену дотрајалих лифтова, подземне гараже и јавно осветљење", најавио је градоначелник и прецизирао да за вртиће има спремних 17 локација, да је потребно заменити око шест хиљада дотрајалих лифтова и да ће се за почетак тражити партнери за пет подземних гаража.
Градоначелник је нагласио и да су за наредну годину планирана четири велика постројења за пречишћавање воде, што је инвестиција процењена на 150 милиона евра, па чак и више, као и изградња нове аутобуске станице у Новом Београду. Проширење трамвајског моста, наставак изградње обилазнице и јужне тангенте са мостом код Вишњице, свакако су део улагања у саобраћајну инфраструктуру, што представља велику развојну шансу, али метро је ипак крајњи циљ, истакао је Синиша Мали.
"Израда смарт плана је у току и на пролеће следеће године биће завршен и тада ћемо тачно знати куда иде прва линија метроа и како се уклапа у јавни и остали превоз. Надам се да бисмо до краја 2017. могли да кренемо са реализацијом уз тражење партнера. Вредност ове инвестиције је око две милијарде евра", рекао је Мали.
Кад је реч о приватизацијама, за сада је извесна приватизација дела ПКБ-а, а план града јесте да бар још две, три фирме које су у његовом власништву наредне године понуди на продају. Градоначелник је подсетио и да Београд има регистрованих сто хиљада малих и средњих предузећа, те да је довољно да се она подстакну да запосле бар једног човека, након чега би се број укупно запослених повећао за сто хиљада.
Синиша Мали је на крају поручио инвеститорима да су њихови савети и сугестије више него потребни и изразио наду да ће „Београдски инвестициони дани” постати традиција.