Министри се селе на јесен
БЕОГРАД - Референти ће радити на простору од пет квадрата, док ће кабинети министара имати максимално 40 квадратних метара.
Ове критеријуме припремила је владина Радна група, чији је задатак био да попише простор који користе министарства, управе, агенције и да предложи нови "распоред седења".
Велика селидба очекује се на јесен, а циљ је да се ресори, који су сада разбацани и на осам адреса, сместе на највише две-три локације. Новобеоградска Палата Србија требала би да буде седиште неколико комплетних ресора.
"Очекујемо знатне уштеде, јер ће аутоматски бити мањи трошкови за службена возила, али и олакшан рад. Ми смо владиној Комисији, на чијем је челу министар Расим Љајић, предали извештај о тренутном стању, а конкретне предлоге ћемо дати до краја августа", каже за "Новости" председник Радне групе за анализу и предлагање мера у распореду службених зграда Јован Воркапић, иначе директор Републичке дирекције за имовину.
Већ је направљен први размештај, па су у згради у Немањиној 11 сада само премијер и потпредседници, док су министри у објектима ресора. Следећи би могли да се "пакују" запослени у Министарству правде, а идеја је да се сместе у згради у Улици краља Милана. Тај простор је одузет Економском институту, а Воркапић каже да је од 1997. до 2013. године нису плаћали закуп. У комшилуку би требало да буде и Управа за аграрна плаћања, која се из Шапца премешта у Београд, јер се очекује да годишње доноси више од 150 милиона евра из фондова ЕУ.
Министарство спољних послова под свој кров би требало да прими Управу за дијаспору, чиме би се ослободила зграда од 881 квадрата у Васиној, а министарства грађевине и саобраћаја највећим делом објединиће се у Немањиној 22.
Пресек стања на терену, како наводи Воркапић, показао је да се пословни простор неравномерно користи. На пример, Комисија за одликовања у Палати Србија има чак 68,3 метра квадратних по глави човека, док Државно тужилаштво има упола мање канцеларије него што су њихове потребе.
Утврђено је и да Агенцији за реституцију није потребан спрат у Немањиној, где држава има хиљаду квадрата Палате "Јадран". Без простора би могао да остане и Институт друштвених наука, пошто је током контроле зграде у Краљице Наталије, усред радног времена затечено само седморо запослених у чак 1.787 квадрата. Држави је сада на располагању и 10.676 квадрата, пошто је због дугова објекат "Лола систем" у Булевару краља Александра постао власништво Републике.