МИШЧЕВИЋ: Нормализација односа с Приштином је кључна
БЕОГРАД - Временски оквир када ће прва поглавља бити отворена јесте важан, зато се и сматра да је заправо сваки политички дијалог на највишем нивоу који се организује у Бриселу још један плус у европском путу Србије, наводи Тања Мишчевић
Нормализација односа
Србија је дубоко свесна да нормализација односа с Приштином јесте кључно политичко питање и важан моменат који ће определити када ће доћи до отварања првих поглавља у преговорима са ЕУ, изјавила је шефица преговарачког тима Тања Мишчевић.
"Исту снагу као та нормализација имају и она два велика поглавља владавине права, 23 и 24. Паралелно радимо на томе како бисмо заиста до краја ове године имали кредибилну основу за отварање првих поглавља за преговоре", рекла је Мишчевић за телевизију Н1.
На питање о наставку дијалога с Приштином 23. јуна и важности отварања првих поглавља у преговорима са ЕУ, Мишчевић каже да временски оквир када ће прва поглавља бити отворена јесте важан и да се зато и сматра да је заправо сваки политички дијалог на највишем нивоу који се организује у Бриселу још један плус у европском путу Србије.
"Наиме, онда се тек даје оцена и процена да су испуњени политички услови за отварање првих поглавља", додала је Мишчевић.
Србија би могла бити део ЕУ до 2020. године
Према њеним речима, отварање првих поглавља је важно не зато да бисте имали одређени број поглавља отворених, већ да би заиста прави посао на имплементацији свега онога што смо предвидели као домаћу, унутрашњу обавезу, био јаче контролисан и више под пажњом и лупом Европске комисије.
Упитана да ли је реално када министар спољних послова Ивица Дачић каже да се нада да ће преговори бити оконачани до 2018. године, а да би Србија могла да постане чланица ЕУ до 2020, Мишчевић наводи да је то од самог почетка била основна водиља и стратегија.
"Ми смо у нашим документима предвидели да је 2018. година када ћемо бити у потпуности спремни да преузмемо обавезу за чланство, али се нисмо никада определили баш зато што нисмо желели да лицитирамо годинама када ће државе чланице моћи заправо да нас приме", каже Мишчевић.
Она је додала да прва наредна година када, иза завршетка преговора, технички могуће да Србија постане чланица јесте 2020. година.
Прочитајте и: