МРАЧНИ ПЛАН ЏИХАДИСТА: Зашто жаре и пале либијску нафту, а сиријску продају?
Док напади на нафтну инфраструктуру Исламске државе у Сирији имају позитиван ефекат у борби против групе, иста тактика у Либији би највероватније имала супротан ефекат, тврде експерти.
Напори џихадиста ИС у Либији да заузму нафтна поља нису толико повезани са жељом групе да нађе нове изворе финансирања тероризма колико са политиком ширења хаоса, тврди др. Итан Корин, генерални директор организације "Перим Асошиејтс", која пружа економске и стратешке савете владама и компанијама.
САД саопштиле су пре само 24 часа да размишљају о слању трупа у Либију, ако тиме "штите амерички народ" од Исламске државе, без икаквих даљих објашњена ове намере. Међутим, према Корину, ситуација у Либији је доста различита у односу на Сирију, где Вашингтон већ има трупе на терену.
- Није у потпуности иста ситуација као у Сирији где ИС у суштини има услова да продаје отету нафту. Мислим да је главни напор џихадиста у Либији усмерен ка стварању хаоса и уништавању капацитета либијске државе да било шта ради, чиме се ствара вакуум у којем џихадисти могу да оперишу – рекао је Корин за Радио Спуњик.
ЏИХАДИСТИ У ПАНИЦИ: Мистериозни снајпериста лови лидере ИС по Либији - ОВЕРЕНА ТРОЈИЦА!
Са приступом искључиво ка обали, либијски ИС не може да извози нафту коју држи, за разлику од ИС-а у Сирији, који има приступ турској граници.
Корин такође додаје да две владе Либије, које су недавно пристале да створе једну унитарну владу, не треба форисирати да пронађу компромисно решење, тврдећи да је непризната влада, са центром у Триплоју, можда у савезништву са Исламском државом.
- Војска, чак и ако није директно у савезништву са ИС, је свакако манипулисана од стране џихадиста – тврди Корин, говорећи о трупама непризнате владе.
Форсирање међународно признате и секуларне владе у Тобруку да са Триполијем оснива власт може уствари пролонгирати либијски конфликт, напомиње Корин.
Да је "теорија хаоса" у Либији добро објашњење тренутне тактике тамошњег огранка ИС, најбоље сведочи чињеница да су због све чешћих паљења нафте, САД и њене савезнице пре пар дана расправљаљи о могућност нове инвазије на Либију. Више о томе прочитајте ОВДЕ.