НАФТНА ТРКА: Враћа ли се Иран у игру?
Цене нафте су данас поново пале, јер су инвеститори фокусирани на исход преговора западних земаља са Ираном о нуклеарном програму и потенцијално лабављење санкција том произвођачу нафте.Шта би повољан исход за Иран значио за цену и тржиште нафте?
Цене нафте су данас поново пале, јер су инвеститори фокусирани на исход преговора западних земаља са Ираном о нуклеарном програму и потенцијално лабављење санкција том произвођачу нафте.
Америчка "лака" нафта (WTI) за испоруку у мају појефтинила је на Њујоршкој берзи 69 центи на 47,99 долара, док је нафта типа "брент" за мајску испоруку у Лондону појефтинила 55 центи на 55,74 долара, преноси агенција Франс прес.
"Цене нафте су пале услед пораста очекивања у постизање споразума о иранском нуклеарном програму", наводи се у саопштењу сингапурске банке "Јунајтед оверсиз".
Министри спољњих послова Ирана и шест светских сила предузимају све напоре да би склопили договор, будући да данас у поноћ истиче рок за састављање нацрта споразума о иранском нуклеарном програму, наводи Франс прес.
Шест светских сила траже да Иран суспендује најспорније делове нуклеарног програма на више од 10 година, док Техеран, који негира да покушава да овлада технологијом прављења нуклеарног оружја, за узврат тражи окончање санкција које су уништиле привреду Ирана.
Враћање Ирана на тржиште нафте - нови ценовни рат?
У случају укидања санкција Ирану, могло би доћи до потенцијалног повећања извоза нафте из те земље, што би појачало борбу између водећих произвођача тог енергента на Блиском истоку за азијским купцима, при чему се Ирак чини најрањивијим, оцењује британска агенција Ројтерс.
Актуелна ситуација на тржишту је таква да постоје прекомерне глобалне залихе и ниске цене нафте, које ће вероватно додатно пасти са обнављањем извоза иранске нафте, што ће отежати борбу Техерана за већим тржишним уделом, преноси Ројтерс.
"Не можете производити без тражње. Постоји граница на сваком тржишту, као и дугорочни уговори између држава-произвођача нафте из Персијског залива и азијских рафинерија. Из тог разлога је тешко замислити да ће велике количине нафте тек тако добити удео на тржишту. Чак и ако Иранци понуде попуст, постоји граница", изјавио је један од неименованих извора упознат са ситуацијом.
Због санкција које су наметнуле западне силе, Иран је постао вешт у нуђењу попуста на продају нафте да би остао у игри, следећи тако тактику Ирака примењену после пада Садама Хусеина за враћање на тржиште.
"Свако јури удео на тржишту. Ирак је једна од држава која није у предности, јер настоји да пласира нове количине нафте и преузме нови удео на тржишту. Ако би се Иран вратио на тржиште, готово је сигурно да ће доћи до ценовног рата између њих", изјавио је високи саветник за безбедност снабдевања нафтом из шведске Агенције за енергетику, Семјуел Цишук.
Како наводи Ројтерс, санкције су преполовиле ирански извоз нафте на само милион барела дневно са 2,5 милиона барела дневно из 2012. године, док извори упознати са ситуацијом тврде да су од пада извоза иранске нафте профитирале остале чланице Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), јер су преузеле већи удео на тржишту.
У случају укидања санкција Техерану, велике азијске рафинерије ће вероватно куповати више нафте од Ирана. Кина је највећи купац ирачке и иранске нафте, наводи британска агенција.
Прочитајте и: