Награђени победници четвртог МТ:С АНДРОИД конкурса
Београд – Четврти мт:с Андроид конкурс и званично је завршен свечаном доделом награда и презентацијом победничке апликације „Ецо Earth“, ученика „Математичке гимназије“. Победнички тим ће у марту 2015. посетити Светски конгрес мобилне телефоније у Барселони, док су средњошколци који су освојили друго и треће место награђени таблет рачунарима и мобилним телефонима са Андроид оперативним системом.
Ове године, за разлику од претходних, посебно је вреднована друштвено одговорна намена апликација, а уведена је и посебна награда за показану иновативност, под називом „Снага иновације – Игор Осмокровић“, у част преминулом колеги који је дао велики допринос развоју конкурса.
„Ми у Телекому Србија изузетно смо поносни што је за нама још један, успешно реализован, мт:с Андроид конкурс и што кроз резултате рада ученика видимо да смо успели у намери да пружимо подстицај младим људима да прошире и практично примене своја знања.
Поред „Математичке гимназије“ из Београда и Гимназије „Јован Јовановић Змај“ из Новог Сада, конкурс смо ове године проширили и на гимназије из Крагујевца, Сенте и Ваљева, тако да је број пријављених апликација, али и њихов квалитет и оригиналност, заиста превазишао наша очекивања. Телеком ће и убудуће наставити да кроз мт:с Андроид конкурс помаже младим људима да остану посвећени свом образовању и будућој каријери и да и једно и друго граде у својој земљи, посебно у области телекомуникација“, изјавила је Марија Бошковић, директорка Сектора за ПР компаније Телеком Србија.
Победничка апликација „Ецо Earth“ дело је креативног тима „Filsoft&VukIT“ – Филипа Весовића, Вука Вуковића и Владимира Миленковића, ученика „Математичке гимназије“ из Београда. Ова динамична и забавна апликација има за циљ да подигне свест јавности о значају очувања животне средине и уз едукативни део, кориснике на забаван начин води кроз рециклажу, смањење загађења околине и упућује их у употребу обновљивих извора енергије.
Пут у Барселону, који су освојили креатори апликације, биће њихова прилика да на Светском конгресу мобилне телефоније стекну нова знања и идеје за будуће апликације.
„На Телекомовом Андроид конкурсу радо учествујемо већ другу годину за редом. Отпад, његова рециклажа и уштеда енергије су највећи проблеми данашњице, па смо одличили да се наша апликације тиме позабави. Учешћем на овом конкурсу стекли смо нова знања из области програмирања за мобилне уређаје, а сигурни смо да ће ова знања након посете Барселони бити проширена и допуњена”, изјавио је Вук Вуковић у име победничког тима.
Поводом успеха ученика „Математичке гимназије“, директор те школе, Срђан Огњановић, је изјавио: „Вишегодишња успешна сарадња Телекома Србија и Математичке гимназије огледа се у подршци коју наши ученици имају од Телекома када је у питању припрема и учешће на међународним такмичењима. Андроид конкурс је у почетку био организован за ученике Математичке гимназије, а сада на моје велико задовољство, појављује се све више такмичара из све већег броја школа.“
Директор Огњановић је додао и да занимљиве теме, као и сјајне награде на конкурсу, представљају прави изазов и из године у годину привлаче све више изузетних младих програмера и захвалио Телекому Србија на великој подршци на унапређивању рада са талентованим ученицима.
Друго место освојила је апликација „е-Мотион“, која омогућава удаљено праћење здравственог стања болесника са циљем да олакша контролу, али и смањи број посета здравственим установама. Апликацију је креирао тим „Најбољ(а)и“, из Гимназије „Бољаи“ из Сенте – Александра Апро, Тамаш Киш и Левенте Чипак. Директор гимназије, Роберт Кормањош, захвалио се Телекому Србија на позиву и организацији конкурса, позитивно оцењујући друштвено одговорну страну конкурса и истичући да је он веома значајан како за ученике, тако и за школу у целини.
С обзиром на то да је квалитет појединих апликација био уједначен, на трећем месту нашле су се две апликације. Апликација „Луња“, тима „The Wolf Пацк“ донела је још једно признање за „Математичку гимназију“. Креативни ученици Ђорђе Васиљевић, Марко Станојевић и Никола Хајдин дизајнирали су ову апликацију тако да помаже власницима да нађу своје изгубљене љубимце, као и онима који их пронађу, да их врате власницима.
Уз апликацију „Луња“, на трећем месту нашла се и апликација „Мастер Buyer“ ученика Александра Цветића, Балше Кнежевића и Николе Мандића из „Прве крагујевачке гимназије”. Тим „Minuetto“, креирао је апликацију тако да повезује корисника апликације са понудом производа у продавницама, омогућавајући поређење цена истих производа у различитим продајним објектима и добијање информација о посебно повољним понудама.
Љиљана Јелесијевић, помоћник директора „Прве крагујевачке гимназије“, захвалила се Телекому Србија на прилици да ученици ове гимназије учествују на конкурсу и истакла да је то што се један од тимова из ове школе нашао међу награђенима има посебан значај, јер ће утицати на њихово даље усавршавање у области рачунарства.
Посебном наградом под називом „Снага иновације - Игор Осмокровић“, награђен је тим „Андруљид ПЛС“ за показану иновативност у изради апликације „Runity“, која је осмишљена тако да на иновативан начин, у виду друштвене мреже на мобилном телефону, повезује тркаче и помаже им у тренингу. За креаторе апликације, Андреја Илића, Марка Аврамовића и Николу Јовановића, ученике „Математичке гимназије“, Телеком Србија је обезбедио Мац Book рачунаре.
Погледајте и: