Најпознатији непознати српски извиђач
Његова фотографија прва је асоцијација на Први светски рат, красила је странице уџбеника из историје, обишла свет стигавши до Јапана и постала једна од најпознатијих. Усресређена забринута фаца војника са брковима и шајкачом учинила је овог извиђача више него препознатљивим, иако се његово име дуго није знало.
Био је симбол јунаштва, неустрашивости и оданости свом народу, а да се о њему зна ни он сам није знао. Ратник из Заплања, снимљен на Дрини непосредно пред повлачење српске војске преко Албаније, прозван је Око Соколово, а име му је Драгутин Матић.
Драгутин Матић рођен је 10. јануара 1888. године у заплањском селу Калетинац недако од Суве планине као шесто дете оца Пеше и мајке Невене. Због ране смрти својих родитеља, о њему се након тога бринуо Ђорђе, његов најстарији брат. Према неким подацима, његова породица води порекло из околине Призрена, док су се у Заплање доселили након Косовског боја.
Као двадесетдвогодишњак опточео је служење војног рока прикључивши се коњици, а након тога и пешадији. Јахао је уз принца Ђорђа Карађорђевића, а био је учесник чак три рата: Првог балканског, Другог балканског и напослетку, Првог светског рата. Војне власти су му због показане одважности и храбрости током Церске и Колубарске битке повериле задатак извиђача. Његов син Благоје, дописник Политике из Нипа посветио му је књигу "Мој отац - Око Соколово“.
Из рата се вратио 1919. године наставивши земљорадничке послове којима се бавио и пре одласка у рат. Ратна одликовања познатог војника нису сачувана, а он је напустио овај свет неколико дана пред свој 83. рођендан, 1970. године, у свом родном селу. Медаље и ордење је закопано у дрвеном сандуку због страха од непријатеља и никада више није пронађено на том месту.
Био је јако поштован од стране свог народа и биран за општинског одборника. Његовом заслугом изграђен је сеоски водовод у родном месту који се и данас користи.
Слику је направио ратни репортер и сниматељ руског порекла, Самсон Чернов, а Драгутин ју је, незнајући да постоји, први пут угледао на омоту грамофонске плоче "Марш на Дрину". Ратовао је пуних 6 година. Иза њега остало је више од двадесет унучади и праунучади.