Најстарија школа у Србији данас обележава 296 година!
БЕОГРАД - Најстарија школа у Србији, београдска Основна школа "Краљ Петар Први", обележиће данас 296 година постојања и рада.
Свечана академија биће одржана увече у амфитеатру Учитељског факултета, рекао је Танјугу вршилац дужности директора школе Младен Стевановић.
У монографији школе, наводи се да се први пут помиње Мала српско-словенска школа у Београду, у којој подучава даскал (учитељ) Стеван. Налази се у митрополитовом дому поред Саборне цркве и издржавају је митрополија, варошка управа и сами родитељи.
У Београду је још почетком 18. века постојала Мала грчка школа, коју су за своју децу издржавали грчки трговци. Када су по доласку Аустријанаца многи од њих напустили Београд, школи је претило затварање. Тада ју је митрополит Мојсије Петровић узео "под своје" и поставио једног учитеља Грка да учи српску децу, грчки читати, писати, говорити, певати.
На основу тога, може се сматрати да је Мала српско-словенска, односно касније Варошка основна школа далека претеча данашње школе и њен почетак треба везивати за 1718. годину, преузимањем Грчке школе од митрополита и њено коришћење за обучавање српске деце у његовом дому.
Најмлађе генерације и данас уче у згради коју је пројектовала Јелисавета Начић, прва жена архитекта у Србији.
Здање у Улици краља Петра је споменик културе и ту су смештени учениици од 1. до 3. разреда, а на локацији у Улици маршала Бирјузова раде ђаци од 4. до 8. разреда.
Зграда поред Саборне цркве води се као међународно призната културно-историјска баштина са простора Србије, а школа је и чланица мреже школа УНЕСКО-а. Двоструки је добитник Доситејеве повеље за допринос развоју образовања и васпитања у Србији.
Има радионице, драмске, спортске секције, научне групе, клуб "Млади техничар", штампа ђачки лист, учествује у организовању сусрета "Радост Европе".