БАТИНАШИ ПОНОВО НА СУДУ: Данас наставак суђења за пребијање Андреја Вучића и Предрага Малог
Прошло је више од годину дана од напада припадника Жандармерије на Андреја Вучића и Преграга Малог, а случај још увек није решен. У Вишем суду у Београду данас ће бити настављено суђење осморици припадника поменуте јединице.
На данашњем претресу ће сведочити полицијски службеник Предраг Ћирковић.
На претходном суђењу сведочио је Саша Јовановић у својству оштећеног. Он је посведочио да су припадници Жандармерије батинали њега и Јовановића као и браћу премијера Србије и градоначелника Београда, иако су сви на захтев показали своја лична документа и службене легитимације.
Оптужени негирали кривицу
Због овог кривичног дела терете се Предраг Митровић, Славко Стојановић, Драган Савић, Далибор Ђорђевић, Златко Гигић, Бобан Лекић, Митар Милосављевић и Раде Матић.
На њиховом првом појављивању у суду, када је прочитана оптужница, они су се кратко изјаснили да нису криви. Окривљенима се оптужницом Вишег јавног тужилаштва у Београду на терет ставља и кривично дело злоупотребе службеног положаја и напада на војно лице у вршењу војне службе.
Пре нешто више од месец дана суд је саслушао сведочење оштећених Андреја Вучића и Предрага Малог који су детаљно описивали шта се заправо догодило тог дана.
Они су објаснили да је до инцидента дошло када су покушали да прођу поред припадника Жандармерије, као остали грађани који су несметано пролазили тог дана. Међутим то је, из за сада још неутврђених разлога, изазвало бурну реакцију припадника Жандармерије који су насрнули на Вучића и Малог и претукли их, као и оштећене Станковића и Јовановића који су били у њиховом друштву. Вучић и Мали су подвукли да нико од њих том приликом никога није провоцирао, нити је пружао било какав отпор.
Напад на војно лице и злостављање и мучење
Више тужилаштво у Београду терети припаднике Жандармерије да су као саучесници извршили кривично дело напад на војно лице у вршењу војне службе у стицају са кривичним делом злостављање и мучење.
Командант вода Жандарма терети се и за кривично дело злоупотреба службеног положаја, у вези са њиховим учешћем у догађајима на дан одржавања Параде поноса.
Прво основно јавно тужилаштво одбацило је почетком фебруара кривичне пријаве против војних полицајаца које је поднео заштитник грађана Саша Јанковић.
Тај инцидент догодио се 28. септембра 2014. године на углу улица Светозара Марковића и Бирчанинове, непосредно пред одржавање Параде поноса у Београду када је, из безбедносних разлога, у центру града било појачано присуство полиције. О инциденту постоји и видео запис који су објавиле готово све телевизије.
Припадници Жандармерије су тукли Андреја Вучића, брата премијера Александра Вучића, Предрага Малог, брата градоначелника Београда Синише Малог и двојицу припадника "Кобри" који су били са њима.
Андреј Вучић је према речима очевидаца, у тренутку напада, узвикнуо да не жели никога физички да угрози и да му то није намера, али су жандарми, не обазирући се на то, насрнули на њега и на људе који су били са њим.
"У том тренутку као да је нешто пукло у њима. Почели су да нас гурају, ми смо кренули да се повлачимо, а онда је један од њих ударио Станковића по рамену. Други је ударио Јовановића по куку, и у том тренутку му је испао пиштољ на земљу. Док сам се повлачио и штитио рукама, видео сам како један од жандарма држи чизму на Предраговој глави који је лежао на земљи", објаснио је Андреј Вучић на саслушању 15. октобра.
Напад и брутално пребијање Андреја Вучића и Предрага Малог догодио се 28. септембра за време одржавања Параде поноса. Од тог немилог догађаја прошло је тачно годину, мецец и 11 дана. За све то време ништа се није променило. Процес и даље није окончан, случај се пролонгира из непознатих разлога и не види се скоро разрешење.
Наиме, пре 15. октобра суђење је одлагано чак 5 пута: 24. 3. - због кашњења са уручивањем оптужног предлога, 20. 4. - због изостанка судије, 30. 4. - прочитан оптужни предлог, жандарми негирали кривицу, 2. 7. - због изостанка судије, 9. 7. - због изостанка четворице окривљених.
Намеће се питање колико је заправо судство у Србији ажурно, и колико је потребно чекати правду. Одуговлачење процеса баца сумњу на рад суда.