ЛАЗАНСКИ: Натераћемо Хрвате да осете последице своје неразумне политике
"Када вам обуставе саобраћај то је нека врста полуратног стања. Ми морамо да одговоримо у складу са нашим националним интересима. Тренутно трпимо милионску штету, а сматрам да располажемо широком лепезом механизама којом можемо натерати хрватску економију да осети последице неразумних потеза њихове Владе", рекао је војнополитички аналитичар Мирослав Лазански за наш портал.
Упитан да прокоментарише наводе премијера Србија неће дозволити Хрватској да се "иживљава и понижава Србију, уништавајући њену привреду без последица" војнополитички аналитичар Мирослав Лазански сматра да је то прави потез премијера и владе:
"Премијер је дао рок до 14 сати и то ми се јако свиђа, то треба подржати. Реципроцитет је свето правило дипломатије и међународних односа. Како они нама, тако ми њима. Ако Хрватска зауставља камионски саобраћај из Србије према Хрватској, тј. према Европи преко Хрватске, наша земља трпи економску штету и сасвим је нормално да и Влада Србије треба да пронађе неке контрамере којима ће уразумити комшије и показати им да тај начин понашања не може да опстане.“
Полуратно стање?
Политика ЕУ пада на тесту солидарности
"Камионска криза" на граници Хрватске која би могла да прерасте у прави економски рат, последица је једне веће, мигрантске кризе, која последњих пар месеци потреса Европу.
„Бојим се да је европска политика пала на тесту када је мигрантска криза у питању. Са једне стране имате земље које одбијају да приме мигранте, а са друге оне које прете санкцијама тим земљама. Пре свега мислим на четири земље вишеградске групе: Мађарску, Пољску, Слогвачку и Чешку, које на упозорења Брисела о економским санкцијама које ће сносити уколико не пристану на квоте, одговарају да би то значило распад Европске уније какву познајемо“, каже Лазански.
Лазански сматра да Србија располаже широм лепезом контрамера којима може да узврати, него што је пуко затварање саобраћаја за камионе и додаје да верује да ће Влада и премијер направити добар избор и одговорити у складу са нашим националним интересима.
"Знате, када вам обуставе саобраћај то вам је нека врста полуратног стања. Ми морамо да одговоримо у складу са нашим националним интересима: Тамо стоје камиони, кварљива роба, штете које Србија трпи су милионске.Не треба заборавити да хрватских предузећа у Србији има много више него наших у Хрватској и да су њихови економски интереси су овде много заступљенији него наши тамо. Стога сматрам да смо у позицији да предузмемо мере које ће хрватске фирме итекако осетити“, каже Лазански и додаје да је сада на тесту механизам спровођења политике ЕУ:
„Један телефонски позив из Брисела Загребу би требало да буде довољан да се одблокира прелаз на Батровцима. Уколико није довољан, онда све те приче о ЕУ у смислу њене заједничке спољне и унутрашње политике падају у воду. Видећемо да ли Брисел има аргументе да своје чланице уразуми да не вуку такве потезе", завршава Лазански.