НАТО ПАКТ ЈЕ ИЛУЗИЈА! САД напуштају Алијансу и за то су криви Европљани
Европљани су претворили НАТО у нешто што није, те зато и не чуди што преовладава уверење да пакт више не може да гарантује безбедност као раније.
Изјаве Доналда Трампа да Европа "не плаћа свој данак" у одржавању заједничке одбране и да не би имао ништа против ако би се НАТО сутра распао, дочекане су са великом забринутошћу у Европи. Како ЕУ нема интегрисану војну одбрану, у питањима безбедности њене чланице се ослањају на НАТО који се, по многима, налази у стању расула.
Многи Европљани виде НАТО као основу своје одбрамбене политике, што практично значи да зависе од моћи Сједињених Америчких Држава, јединог НАТО члана чије војне способности су глобалне. А како Русија и Блиски исток представљају "горуће безбедносне проблеме" за ЕУ данас, ослањање на НАТО је важније него икада.
ГРЧКА КАО ТРОЈАНСКИ КОЊ: Све о Пројекту Посејдон и разлогу Путинове посете Атини
Међутим, Европљане данас плаши што су САД изгубиле поверење у НАТО и то што пакт више не може да гарантује безбедност као раније. Међутим, том уверење су допринели сами Европљани дозволивши да њихове војне способности драстично ослабе.
Са том оценом се слаже и Џорџ Фридман, оснивач Стратфора, компаније за стратешка предвиђања коју многи називају "ЦИА из сенке".
Најслабија карика НАТО пакта
Од самог почетка, Европљани су желели да НАТО служи као механизам за одобравање и надгледање војних операција, али и одлучујући глас у томе како чланице, укључујући САД, користе своју војну моћ.
Међутим, њихове снаге су у већини случајева биле толико мале да је њихово учествовање у мисијама било симболично. Због тога, САД су почеле све мање да се ослањају на НАТО у својим војним одлукама док су Европљани почели да се ослањају на концепт "меке моћи", што у принципу значи ослањати се на невојне ресурсе (попут санкција) да би се постигли политички, па чак и војни циљеви.
Међутим, коцепт меке моћи је убрзо постао изговор за негирање реалности. Како је Русија почела да јача, а проблеми Блиског истока да се преливају у њено двориште, чак је и Европа схватила да је мека моћ управо то – мека. И одједном, Европљани су изгубили контролу над горићим светским проблемима јер им је недостајала "тврда моћ" да на њих утиче.
БУЂЕЊЕ ФЕНИКСА! Нова војна сила јача у Европи како би парирала Русији (ФОТО)
Али, то је био само део проблема. У контексту европске политике меке моћи и НАТО је почео да преузима функције за које није био надлежан. Како је комунизам пао, већина источноевропских држава је тражила чланство у Алијансу не да би биле одбрањене, већ да би биле "интегрисане и европеизоване".
Владало је уверење да је чланство у НАТО и ЕУ био начин да се бивши сателити СССР-а претворе у западноевропске демократије, али НАТО је војни савез који се бави ратом, авионима и тенковима, а не интеграцијом земаља у западну Европу.
Одбрана Европа и чланица пакта била је основна функција пакта, али је она постепено "атрофирала" како је рат постајао ирелевантнији.
Ако Европљани не уложе труд, САД ће одустати од пакта
Европљани су дуго живели у уверењу да им је војна моћ САД у сваком тренутку доступна кроз НАТО, али сада добијају јасне поруке из Вашингтона да САД не троше огромне суме новца на своје оружане снаге да би тек тако дозволили Европљанима да одлучују о њиховом коришћењу.
Тако да проблем није толико сам НАТО пакт колико безбедносни односи између Европе и САД. НАТО је једноставно застарео метод тог односа, који је успостављен после Другог светског рата у сасвим другачијим околностима, које су нестале распадом СССР-а.
РУСКИ АНАЛИТИЧАР: САД имају велике планове за Балкан, Косово постаје део РАКЕТНОГ ШТИТА
Европа и САД данас, у односу на период након Другог светског рата, су једнаке по богатству и људству, с тим да Европљана има за 200 милиона више. Дакле, не постоји ниједан ваљани разлог зашто Европа не може да има војне способности једнаке ако не и веће од САД-а.
Било је потребно да се огласи један Доналд Трамп да би се овој дугогодишњи велики проблем НАТО пакта коначно довео у први план, а то је оно што је код његових изјава било фасцинантније од саме чињенице да је у праву.
ОБЈАСНИЛИ: ЦГ у НАТО је као још један фејсбук пријатељ који вам ништа не значи!
Ако Европљани не буду хтели да деле сав терет НАТО чланства, САД се на тај пакт више неће ослањати, а Европљани ће се суочавати са светски проблмемима само са политиком "меке моћи" под недрима. У том случају, НАТО неће нужно да се распадне, јер мултинационалне институције не умиру већ само мењају облик. Али, шта је војни савез без војске или мисије? Ништа!
Европске чланице НАТО-а морају да схвате да ови проблеми у Алијанси неће нестати, али оно што ће убрзо нестати јесу Сједињене Државе, јер је њихово партнерство са Европром данас илузија.