Ускоро доступна анти-агинг пилула за псе
Потрага за Фонтаном младости је још увек актуелна. Али данас је траже молекуларни биолози, а не конквистадори, а уместо фонтане кључ дуготрајног живота може доћи у облику једноставне пилуле.
Најновији производ на радару научника назива се рапамицин, лек који се обично користи за јачање имуног система и спречаваје одбацивања органа приликом трансплантације бубрега. Додатно, лек се користи и да продужи живот неким сисарима. Пре него што га људи могу употребљавати, лек ће се користити на другим пацијентима: псима.
Рапамицин циља протеин који регулише раст ћелија и доказано продужава живот мишева: 13 процената женки дуже живе и 9 процената мужјака. Још није познато како то рапамицин тачно ради, али истраживачи су радознали да ли ће лек имати сличне ефекте на људе у малим дозама, пише "Популар Сциенце".
“Хуман цлиницал триал”, међутим, каже да је овакво испитивање на људима за сада прескупо и код неких људи лек може имати забрињавајуће споредне ефекте, као што је повећан ризик од дијабетеса. Међутим, двојица молекуларних биолога са Универзитета у Вашингтону верују да би мале количине рапамицина биле ефикасне за псе. Истраживачи ће тестирати лек на великим псима који обично живе само 8 до 10 година. Они ће га примењивати на кућне љубимце у доби од шест и девет година, затим ће посматрати ефекте на кардиоваскуларни систем и опште здравље паса.
Према речима Метјуа Каберлејна, једног од истраживача, пси ће у истраживању послужити боље од мишева јер су наши кућни љубимци у прилици да искусе многе утицаје животне средине као и ми и имају много сличности код старења као људи. Разумевањем како лек делује на псе, Каберлејн каже да ће бити један корак ближе познавању утицаја који би рапамицин могао да има на старење.
Погледајте и: ФИФИ, ГОРЕ УШИ: Пас који препознаје прве сигнале епилептичног напада
Бенџо, пас који обожава Ноћ вештица (ФОТО)