НЕ БУДИТЕ НАИВНИ: Ове ствари плаћате сваки дан, а НЕ МОРАТЕ
Свакодневни живот са собом носи трошкове и зато треба знати како уштедети кад прилике допуштају.
1. WiFi ван куће
Ако га већ морате плаћати у властитом стану Интернет сасвим сигурно не морате плаћати у јавном простору. Велика већина угоститељских, али и свих других објеката данас нуди бесплатан wi фи. Ваша одлука да га не плаћате, могла би бити корак ка утопији беплатног интернета свуда – којој нагињемо.
2. Банковне накнаде
Месечне накнаде за одржавање могу бити право финансијско оптерећење. Избегавајте и банкомате који вам узимају провизију док подижете новац.
3. Флаширана вода
Један од најдовитљивијих изума капитализма је чињеница да је успео да увери људе да им треба вода у боцама. Живимо, на срећу, на подручју које се може похвалити чистом и квалитетном водом па своју боцу можете искористити више пута пунећи је водом из славине.
4. Фитнес
Нико не би требало да плаћа чланство у теретанама и сличним местима на којима се вежбање наплаћује. Рекреација је бесплатна. Сајтови poput You Тубе - а обилују видео материјалом са детаљним упутствима за вежбање, а све је више и такозваних "теретана на отвореном" које су свима доступне.
5. Мобилне компаније
Компаније купце маме новим јефтинијим тарифама, уговорима с више повластица или бесплатним уређајима. Размислите да ли вам је потребан најновији и најскупљи телефон на тржишту. Оператери и произвођачи требају вас, а не ви њих.
6. Књиге
Иако је овде реч о једној од страсти, и у њој ваља бити умерен. Књиге се још увек могу посуђивати од пријатеља или у књижари, а ту су и предности онлајн књижара које су – бесплатне.
7. Лед
Реч је о смрзнутој води коју можете сами произвести код куће. Зашто бисте је плаћали?
8. Кабловска телевизија
Већина садржаја који се емитује на кабловским телевизијама доступна је на Интернету на неким од стриминг платформи, при чему је накнада за кориштење њиховог садржаја далеко нижа од оне коју обично плаћате кабловској телевизији.
9. Вишесатни разговори који вам нису у близини
Скајп и Вајбер Бесплатна и практична алтернатива.
10. Карте за музеје
Готово сваки музеј има дан отворених врата кад је посетиоцима улаз бесплатан. Ако замислите да је садржај који се у неким музејима даје заправо заједничко добро целе заједнице, а не оних који су музеј основали биће вам пуно лакше да се прилагодите том једном термину и нећете платити улазницу.