НЕХУМАНО: На Тајланду више од пола милиона робова
Ове шокантне податке изнеле су САД које сматрају да је Тајланд огрезао у корупцију и не чини ништа да то промени.
Дечји рад постаје све већи проблем, баш као и ропство. На Тајланду се имигранти продају за 420 долара и терају да раде без плате.
Продан и заробљен, а све то како би људи широм света уживали у сласним шкампима. Човек, који није желео да открије своје име, био је роб.
"Био сам присиљен да радим на броду. Тамо је нормално да вас туку, али не толико брутално да неко изгуби живот. Али, било је смртних случајева услед пада с брода. Ако би нам испала риба, казнили би нас. Ако неко није научен да ради, њему би било врло тешко, јер смо радили од шест до ујутро", каже овај бивши роб.
Већина људи из ове приче, који плодовима мора опскрбљују супермаркете широм света долази из Мијанмара и, заједно с око два милиона имиграната из суседних земаља, кључни су за тајландску економију, која је огрезла у корупцију. У извештају владе САД о трговини људима пише да, управо због корупције, Тајланд није учинио готово ништа како би решио овај проблем. Велика Британија је такође изразила забринутост.
УК то раисе slavery цонцернс with Thailand афтер prawn exposé. Сее артицле хере: https://t.co/7wRWM8wI7c
— Фрее the Славес (@FreetheSlaves) Јуне 27, 2014
Ужасни услови
Службени Бангкок се не слаже с извештајем владе Америке и тврди да је постигао значајан прогрес. А војно веће, које је сада на власти, кривицу пребацује на корумпирану претходну владу.
"Раднике продају за 420 долара и терају их да раде годинама без плате. Истрага је показала и да трговци људима користе нове методе, које контрола тешко може открити", извјештавају извори са лица места. Неки свјетски трговачки ланци почели су бојкотовати производе с Тајланда, а разматрају се и веће санкције, преноси Ал Jazeera.