НЕЈЕДНАКОСТ: Мање запослених жена него мушкараца
БЕОГРАД - На подручју Србије, од укупног броја запослених жене чине 42 одсто, односно запослено је 16 одсто мање жена него мушкараца, показало је истраживање Републичког завода за статистику (РЗС).
Највише запослених жена је старо од 45 до 54 године и тој категорији налази се 29,4 одсто укупно запослених жена. Највише запослених мушкараца има у доби од 35 до 44 година старости, што чини 25,5 одсто запослених мушкараца.
Истраживање је показало и да је међу женама више запослених међу онима које су удате 71 одсто, док код ожењених мушкараца тај удео износи 66 одсто. Стопа радне активности жена које имају високо образовање већа је него код мушкараца са истим образовним нивоом, односно код жена износи 71, а код мушкараца 65 одсто.
Истовремено мушкарци у старосној групи од 15 до 64 године, много су активнији у самозапошљавању, два пута више су самозапослени него жене и тај однос износи 29 према 14 одсто. Неформално запослених и жена и мушкараца име више међу самозапосленим лицима, него међу запосленим и то у свим старосним групама. Највећи број неформално запослених су стари 65 и више година, код мушкараца 81,3 одсто, а код жена 51,6 одсто.
Стопа незапослених жена износи 24 одсто, а мушкараца 21. Највећа стопа незапослености је код жена у старосној групи од 15 до 24 године и за 12 процентних поена већа је него код мушкараца, однос је 57 према 45 одсто. Пољопривредна газдинства су прилично остарела, тако да су њихови носиоци најбројинији међу лицима старијим од 65 година, од којих жене чине 47, а мушкарци 32 одсто.
Жене чине изразиту већину међу члановима породице и рођацима, који су обављали пољопривредну делатност на газдинству 62,9 одсто, док међу стално стално запосленим на газдинству чине изразиту мањину од 14,8 одсто.