НЕК ЗНА ЦЕО СВЕТ: "Библијске жртве које су дале животе за слободу свог српског народа"
Председник сребреничке Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Младен Грујичић изјавио је да Срби са подручја Сребренице очекују од света да прихвати постојање српских жртава и да утиче да починиоци злочина одговарају.
Грујичић је рекао у Залазју код Сребрнице, где су обележене 23 године од српског страдања, да Срби не желе да говоре о броју жртава и броје колико је људи дошло комеморацији.
"Нажалост, често обележавамо годишњице страдања у селима где су Срби масовно страдали у последњем рату и не можемо очекивати да то буду посећени скупови. Нама је циљ да не заборавимо наше жртве, да их се сећамо, одајемо им дужну почаст и преносимо то на млађе јер су жртве заслужиле да се увек помињу, давши своје животе за нашу слободу и Републику Српску, која је гаранција слободе српског народа са леве стране Дрине", истакао је Грујичић.
Он је навео да на ове скупове не позивају међународне званичнике јер знају да они неће доћи.
"Нама не требају хиљаде људи на парастосима, не увеличавамо број жртава, знамо истину о страдањима и од света очекујемо само да прихвати постојање српских жртава у мери у којој су се догодиле и да утиче да починиоци злочина над Србима одговарају", поручио је Грујичић.
Он је, поводом јучерашњег напада на Вучића на бошњачкој комеморацији, упитао да ако један званичник није сигуран на скупу који обезбеђује око 2.000 припадника безбедносних структура чему онда да се надају Срби који овде живе.
Председник Демократске странке Србије Санда Рашковић Ивић изјавила је у Залазју да су Срби већ 20 година сами са својим жртвама и да су српске жртве неправедно запостављене од светске јавности.
"Дошла сам да одам почаст жртвама и охрабрим њихове породице јер ове жртве нису биле узалудне. Док смо живи треба да их се сећамо јер ово су библијске жртве које су дале животе за слободу свог српског народа", рекла је Ивићева.
Заменик начелника сребреничке општине Биљана Ракић изјавила је да јој је тешко говорити на месту где је њен отац Миодраг жив заробљен на данашњи дан 1992. године, а случајно је ексхумиран и, након годину чекања идентификације, сахрањен 2012. године.
"Тешко је када се остане без свог родитеља, а још теже када неко негира да је убијен. Нема опроста и помирења док злочинци који су убили мог оца и друге људе које су живе одавде одвели не буду одговарали", поручила је Ракићева.
Она је рекла да свет треба да прихвати и призна истину да су и Срби страдали у последњем рату и да за то морају одговарати наредбодавци и починиоци злочина, а не један народ.
Ракићева је најоштрије осудила јучерашњи напад на Вучића у Поточарима као и безбедносне структуре и организаторе комеморације који нису учинили довољно да безбедност буде гарантована.
Представници бројних удружења и политичких странака из Србије, као и удружења проистеклих из рата, одали су почаст и прислужили свеће за покој душа 69 Срба погинулих на данашњи дан 1992. године у Залазју код Сребренице, као и за 22 нестала од који 10 још није пронађено и достојно сахрањено.