НЕСТАЈУ ЛАГАНО: Погледајте 10 врста животиња којих ускоро више неће бити на Земљи! (ВИДЕО)
Преко 5.200 животињских врста широм света су пред изумирањем.
За последњих 400 година ишчезло је више од 600 врста животиња, и то: 86 врста сисара, 104 врсте птица, 20 врста гмизаваца, 5 врста водоземаца, 80 врста риба, 72 врсте инсеката и 206 врста пужева.
Научници упозоравају да је стопа изумирања данас 40 посто већа.
Процена међународних организација је да ће до краја 21. века, уколико се ништа не предузме, нестати две трећине свих врста животиња и биљака на земљи. У угрожене животињске врсте спадају: слонови, носорози, коале, панде, тигрови, мајмуни, морске корњаче, поларни медведи, китови, белоглави орлови и многе друге.
Треба нагласити да је изумирање неке врсте неповратно! Животиње углавном угрожава човек, било да их лови или искоришћава, загађује тло, ваздух и воду, или уништава њихова станишта и уноси стране врсте.
Суматрански носорог - најмања врста носорога некада је у великом броју живела у прашумама и мочварама Индије и југоисточне Азије, но сада је доведена на сами руб изумирања. Научници процењују да у дивљини живи још само око 300 јединки, а главни разлог изумирања су криволов због рогова, те рапидни нестанак природног станишта. Овој врсти се црно пише јер преостале јединке које се налазе у Зоолошким вртовима једноставно се не желе парити у заточеништву.
Сибирски леопард - сибирски леопарди који живе на северу Кине и Кореје и онако су већ ретки и малобројни! А сада, услед градње нових путева, претеране сече дрвећа, ширења цивилизације и илегалног лова, ова је прелепа врста на рубу истребљења! Последња истраживања су показала да је остало још само 14-20 одраслих јединки које живе у тим шумама.
Сибирски тигар - сибирски тигар је, баш као и сибирски леопард, близу нестанка. Пронађен је у хладним подручјима Кине и Кореје, а број тигрова вртео се око 40 - 50 јединки, но верује се да се данас та бројка креће око 500 јединки, јер је већ неко време ова врста под строгом заштитом. Иако је бројка охрабрујућа, још увек постоји опасност од нестанка ове лепе врсте.
Сиви китови - иако је још 1947. године издана забрана лова популација сивих китова никада се није опоравила од махнитог истребљења у 19. и почетком 20. века. Од преосталих 100 сивих китова само су 23 су полно зреле женке. У прилог им не иде и чињеница да се њихово једино хранилиште налази на подручју на којем нафтне компаније интензивно трагају за црним златом.
Бели детлић - На попису угрожених животиња, овај детлић заузима посебно место. Његово станиште је југоисток САД-а и Куба, а задњи пут је потврђено виђен 2004. године. Ипак, још се не сматра изумрлим зато што постоје индиције да скупина белих детлића живи на Флориди и у Аркансасу.
Јавански носорог - сматра се да је остало још само 40 - 60 јаванских носорога и то у националном парку Ујунг Кулон који је смештен у западном делу Индонезије. Због велике вредности коју има њихов рог, врста је доведена на руб истребљења, а иако су под заштитом, постоји могућност да ипак изумру због ретких подмладака.
Брдска горила - иако су брдске гориле тек откривене 1902. године у природи је остало само 720 јединки које живе на обронцима вулкана Вирунга и планина Bwindi на граници између Уганде, Руанде, Заира, те Демократске Републике Конга. Сеча шума и лов довели су ову врсту до изумирања, а немири у централној Африци отежавају научницима напоре да спасе брдску горилу од тоталног истребљења.
Северни прави кит - северни прави кит садржи велике количине уља и то је разлог њихова великог излова. Сада је заштићена врста, али неки сматрају да је заштита дошла прекасно и да је изумирање врсте само питање времена!
Калифорнијски кондор - становник западне калифорнијске обале и околице Гранд Canyona може поживети 50 година, а та чињеница га чини једном од најдуговечнијих птица на свету. Криволов, тровање оловом и губитак станишта довели су кондора на руб истребљења. Захваљујући научницима тренутно постоји 332 јединке, од којих 152 живи у дивљини.
Какапо папагај - какапо је најтежи папагај на свету чија тежина може досећи и до 4 кг. Но, то није његова једина специфичност. Наиме, Какапо папагај једини је ноћни папагај и убраја се у птице са најдужим животним веком. Ова врста у просеку живи 90 година. У опасним ситуацијама, какапо зна да се "замрзне", заустави своје дисање и да се камуфлира међу гранама дрвећа.
У видеу погледајте јос 10 врста животиња које ће такође изумрети: