НИКОЛИЋ: Несхватљиво је да је највећа муслиманска земља гласала ЗА Србију, а наше комшијске земље НЕ!
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да Београд, после одлуке Унеска да не прими Косово у ту организацију, са много више оптимизма може да иде у Брисел на преговоре са Приштином под окриљем ЕУ.
"Ми сад имамо подршку Унеска и то треба да се искористи и да се почну разовори на тему која се тога тиче. Да нам неко не каже да нисмо учинили све што смо могли, да смо опет заћутали док не дође поново дан за гласање", рекао је Николић новинарима у Председништву Србије.
Наше комшије су се обрукале
Николић је рекао и да мисли да су се наше комшије обрукале, јер ниједна земља бивше Југославије, као ни државе из непосредног окружења, нису биле на нашој страни, иако је Србија у претходном периоду показала и доказала свима у свету да је постала пријатељ земаља бивше Југославије.
"То што нас неко не жели као пријатеља, то је његов проблем. Несхватљиво је да је Индонезија, највећа муслиманска земља, гласала за Србију, а наше комшијске земље не", рекао је Николић.
Николић: Велика опомена за оне који су спонзорисали чланство Косова у Унеско
Председник Србије је рекао да су се преварили они који су спонзорисали чланство Косова у Унеско, као и они који су због идеологије или притисака гласали за, наводећи да се сигурно не би упуштали у тај подухват у којем је постојала опасност да се Унеско подели, да нису били сигурни да ће Косово постати чланица.
"Ово им је велика опомена. И као што се не усуђују да изнесу пред Генералну скупштину УН питање чланства у УН, треба да се узрдрже од покушаја да уђу у неке друге организације УН", рекао је председник.
Он је додао да је гласање показало да свету треба више разумевања и разговора, него једноставног доласка на гласање на коме ће о судбини српске баштине гласати људи који можда и не знају где је Србија.
Николић је упитао откуд другима право да увлаче политику у Унеско, наводећи да представници Приштине нису имали ниједан аргумент за улазак у Унеско који се тицао културе или науке.
Председник Србије је, наводећи да је гласање показало да је Србија за само неколико година успела да подигне свој углед у свету толико да и неке државе гласају за нас иако су изложене великим притисцима, рекао да Србија сад не сме да помисли да је рат изгубљен.
Упиутан да прокоментарише наводе да је јуче победила Русија, Николић је рекао да је већина човечанства уз нас и подсетио да једно мало острво има исти глас као Русија.
Председник је рекао да је поносан на то што нисмо имали подршку само оних земаља које нису признали Косово, већ су то, упркос страховитим притисцима, чиниле и оне државе које су признале Косово.
"Притисак је био страховит и људи су били безамало избезумљени од притисака да Косово угурају, а Србију, рекао бих, изгурају из Унеска. Пошто би нам Албанци чували светиње и баштину на КиМ, чиме да се хвалимо", упитао је Николић и истакао да борба Србије неће престати.
Николић: Не смемо одустати у својој борби
Николић је рекао да сад тек не смемо стати у својој борби, јер су у праву и они који упозоравају да "ће империја покушати да узврати ударац", те да су у праву они који упућују на опрезност, а да он упућује на рад.
Председник Србије је нагласио позитивну улогу Српске православне цркве у борби за очување баштине на КиМ и додао да је његова посета папи утицала на то да се латинска Америка пуним срцем придружи у одбрани баштине Србије на КиМ.
Николић је рекао и да би, да је на месту "стручњака из Приштине", рекао да не зна да чува хришћанску баштину, да не зна обичаје.
"Да ми је неко дао да чувам дзамију, ја бих рекао, извините, хајде да се о њој брине онај ко је градио и ко се моли у њој. Тако Приштини поручујем да не отимају оно што је туђе. Отето-проклето. Овог пута нису постали проклети, али поодавно су заслужили тај назив", рекао је Николић.