НИКОЛИЋ ПИСАО ПУТИНУ: "Балкан ће бити на ивици новог рата"
Председник Србије Томислав Николић је у време припреме британске резолуције о Сребреници, у писму председнику Русије, Владимиру Путину, навео да тај документ види као политички инструмент чији ће коначни исход ослабити позиције Србије и угрозити регион, чак и опасношћу од рата.
Предложена резолуција о Сребреници није у среду усвојена у Савету безбедности УН јер је Русија уложила вето. За резолуцију је гласало десет чланица Савета безбедности, а четири су биле уздржане.
Тражећи од Путина да употреби ауторитет како би онемогућио да у Савет безбедности УН стигне текст резолуције који је припремила Велика Британија Николић је навео да ће, "ако овом резолуцијом само један, српски народ буде осуђен за ни мање ни више, једини геноцид светских размера, напори Србије, Владе Србије и моји лични да живимо, као добре комшије, бити узалудни".
У том случају, "Балкан ће бити на ивици новог рата", указао је Никоилић Путину у писму у које је београдска "Политика" имала увид.
Председник Србије је у писму Путину казао да резолуцију "види као политички инструмент, чији је коначни исход бити слабљење позиције Србије угрожавање стабилности региона која је створена уз велики труд и залагање свих нас".
Велика је неправда, неистинито и неодговорно, пише даље Николић, сводити ужасе геноцида на ратни злочин који је почињен у Сребреници.
Преседник је подсетио да су у Сребреници, близу ње и у њеној околини муслиманске снаге Босне и џихадисти који су им се придружили хладнокрвно убили хиљаде српске деце, жена и старих, тада је са земљом сравњено 39 села.
"Нико за то није одговарао, а само у тој регији побијено је скоро 5.000 српских цивила. Како онда за њих тражити правду, ко ће за њих подносити нацрте резолуције у СБ УН. Са територије Хрватске и Косова протерано је око 500.000 Срба са вековних огњишта. Ко ће за њих да предлаже резолуцију СБ УН?", питао је председник Србије у писму .
Николић је од председника Русије тражио да се успротиви поступцима који се "усредсређују на отварање старих рана, а не на стварање основе за бољу будућност Балкана и истинског помирења нација које су чиниле бившу Југославију".
"Свима нам је потребна благовремена подршка мудрих и моћних како бисмо упловили у еру мира и развоја", закључио је председник Србије, пренела је "Политика".