ТОП 5 РАЗЛОГА ЗАШТО ЈЕ НАЈБОЉЕ РАДИТИ БАШ ОВДЕ: У овој земљи раднике третирају као БОГОВЕ!
Замислите да једва чекате да одете на посао и да сте тамо најсрећнији? Звучи као утопија, али није-постоји држава у Европи у којој је ово свакодневница!
Многима одлазак на посао представља ноћну мору и сматрају га нужним злом, а постоји и она друга група, којима одлазак на посао причињава неописиво задовољство, испуњење и срећу.
Е тако посао доживљавају Данци! Упоређујући послодавце и задовољство запослених широм света, поклазало се да је на самом врху управо Данска у којој је велика већина радно способних итекако задовољна својим послом, радном атмосфером и приликама које им се пружају.
Иако постоје изузеци свуда на свету, ово је ипак топ 5 разлога зашто је добро бити (не)запослени Данац.
1. Разумно радно време
Данци су схватили да прековремени сати запослених имају низ негативних ефеката, како на запослене тако и на послодавце. Поређења ради, Американци који раде 1.790 сати годишње, у односу на Данце који на свом радном месту проведу само 1.540 сати, мање су продуктивни и знатно незадовољнији на свом послу.
И док Американци прековремене сате сматрају доказом своје преданости и успешности, Данци их сматрају доказом неефикасности те недостатком смисла за делегирањем задатака и вођењем посла.
2. Шеф је одговоран, али није "главни"
У већини западњачких земаља хијерархија је врло јасна и шеф је ултимативни ауторитет. У Данској, међутим, ситуација није тако црно-бела. Данци на послу имају знатно више аутономије и овлаштења, чешће учествују у одлукама које се тичу пословања и увек су добродошли са својим предлозима и идејама за унапређење пословања.
3. Великодушна примања са бироа
Губитак посла у Данској није тако велики проблем као, рецимо код нас, јер радник након отказа још наредне две године прима 90 одсто плате, што му оставља довољно простора и времена да се снађе те реорганизује каријеру и живот.
4. Улажу у своје запослене
Још у 19. веку, Данци су схватили важност доживотног образовања у који од тада непрестано улажу. Од плаћених едукација, семинара и networkinga па све до могућности разних облика преквалификација и саветовања приликом одабира студија.
5. Срећни на послу
Међу другим разликама, ту је и језик који има, или нема речи које означавају одређене појмове. И док јапански језик за реч посао користи реч каросхи, што значи "уморан од посла", Данци имају реч арбејдсглаеде која се преводи у контексту "срећан на послу". Те речи чине велику разлику - како у вокабулару, тако и у самом приступу послу и очекивањима од њега.
Прочитајте и: