Обележено 147 година исламске заједнице у Србији (ФОТО)
Пријемом у београдској Бајракли џамији данас је обележено 147 година постојања исламске заједнице у Србији, а реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић поручио је да је то за муслимане Србије велики дан.
Он је рекао да муслимани у прошлости виде и памте много лепих тренутака, али и да такође кроз историју памте и нека ружна времена и ружне слике, које би желели да се више никада не понове.
"Из наших сећања ће тешко избледети паљење ове богомоље и других. То је рана на нашим душама, која све док смо на земљи неће исцелити, али свакако као људи који верују у добро, ми желимо у том правцу да гледамо и да изгреднике, неодговорне хулигане победимо својом добротом", рекао је Зилкић.
Према његовим речима, на 147. годишњицу постојања исламске заједнице муслимане дубоко боли то што су "ових дана" сазнали да је највиша инстанца судства исламску заједницу Србије, како је рекао, "изопштила из правног система".
"Је ли то порука да ова држава не прихвата институционално постојање муслимана. Ја овиме не поричем индивидуална права, која су на високом ступњу и које сам ја увек помињао кроз своје говоре. Али ово страшно боли. Србија мора да зна, без снажне, јединствене исламске заједнице, неће бити добра њена слика и неће имати мир онакав какав заслужује и какав треба да има", нагласио је Зилкић.
Он је рекао да та одлука представља отварање простора неким радикалним струјама, али и да ће се муслимани Србије за јединствену исламску заједницу борити демократски и људски..
"И хоћемо да се изборимо да на овом парчету земље, у овој држави, постоји јединствена исламска заједница, која има континуитет од 147 година. А ово нека иде на душу онима који су пресудили, а сами су правосудни органи и надлежни државни органи прекршили сопствени закон и на основу те своје грешке, ми смо изопштени из правног система ове државе", истакао је Зилкић.
Како је рекао, те ствари муслимане дубоко погађају и боле, али, према његовим речима, то није разлог да данас у сваком сусрету не буде љубави, заједништва и добра.
Муфтија Мухамед Јусуфспахић навео је да су се 18. маја 1868. окупили људи да отворе џамију, након што је била порушена и да је Државни Совјет Кнежевине Србије донео одлуку да се муслиманима вароши београдске омогући клањање, слављење, светковање, величање самога Бога у тој џамији, која је прво саграђена 1521. године.
"147 година је протекло од тога датума и зато смо хтели овде да се окупимо. Овај дан је врло значајан за нас, једна цела седмица је посвећена томе. Након овога, имаћемо трибине, округле столове, изложбу наше уметности - калиграфије и концерт духовне музике", рекао је Јусуфспахић.
Пријему у Бајракли џамији присуствовала је председница Народне скупштине Маја Гојковић, шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, изасланик председника Републике Србије, принц Александар Карађорђевић, као и бројни представници дипломатског кора и других верских заједница.
Јубилеј исламске заједнице у Србији биће обележен и уметничком поставком код Шејх Мустафиног турбета, а током седмодневног обележавања предвиђен је породични дан на Калемегдану где ће се окупити деца широм Београда која похађају веронауку.
Иначе, у Србији постоје две исламске заједнице - Исламска заједница Србије са Адемом Зилкићем на челу и Исламска заједница у Србији са Мевлудом Дудићем на челу, која је блиска санџачком муфтији Муамеру Зукорлићу и организационо повезана са исламском заједницом БиХ.