Облик лобање и мозга утичу на псећи темперамент и понашање
Студија коју су спровели научници са Универзитета у Сиднеју показује да селективни узгој, не само да мења физичка обележја паса, него доводи до бројних промена у псећој можданој структури.
Пси су током година узгајани како би се направиле расе са пожељним карактеристикама за одређену намену. Током тог процеса селективног узгоја креиран је низ раса, од малене чиваве до немачке доге.
Научници су показали да се процесом узгоја паса променио и облик лобање, што је последица селекције којом људи одабиру псе различитих облика лобање како би креирали бројне пасмине.
Прегледима различитих пасмина магнетном резонанцом установљено је да се код паса са најкраћом лобањом, мешанаца Схи Тзуа, Пит Була и код Аките догодила значајна реорганизација делова мозга. Неки су делови мозга узгојем и променом облика лобање једноставно променили локацију, а код паса са краћом лобањом мозак не седи у лобањи као што је то случај код паса са дужим лобањама.
Коаутор истраживања Пол Мекгриви са Универзитета у Сиднеју истакао је како се промена између осталог односи на део мозга задужен за чуло мириса, што значи да неке пасмине сасвим другачије осете мирисе од других. Аутори истичу и да би облик лобање и мозга могао да утиче на псећи темперамент и понашање и подстичу људе да одговорно узгајају псе.
(Index.hr)