ОД ВИЗИЈЕ УМЕТНИКА ДО ТЕЛЕФОНА: Како смо дошли до своје омиљене справе?
Да ли се сећате играчке црног бежичног телефона, а која је деведесетих година била веома популарна? Деца су се играла да им је то фиксни телефон. Међутим, та играчка је, по свему судећи, направљена према моделу првог мобилног телефона на свету.
Мобилни телефони су данас једна од најосновнијих ствари која је при руци савременом човеку. Почели смо са онима са антеном, затим смо штедели за телефон без антене, а потом са екраном у боји. Допао нам се телефон што мањих димензија, желели смо да он има камеру, а онда се појавио чувени „тач скрин“. Онда смо све више почели да обраћамо пажњу на његову конфигурацију.
Тешко да данас можемо да замислимо дан без мобилног телефона, али замислите тренутак када се он први пут појавио. Никакав Самсунг С6 му није био раван, јер смо пре овог Самсунга већ навикли да мобилни телефони напредују. Међутим, када се први мобилни телефон појавио, то је било нешто сасвим ново.
Истраживање нас је одвело у далеку 1907. годину, када је енглески карикатуриста, Луис Баумер, објавио карикатуру у британском недељном хумористичком магазину "Панч" са насловом "Предвиђања за 1907. годину". На слици су били момак и девојка, који су били на различитим деловима парка и комуницирали су путем такозване бежичне опреме.
Већ годину дана након тога, професор Алберт Џенк је тврдио да је изумео бежични телефон Међутим, он је оптужен за обману, тако да пројекат даље није имао напретка.
Нешто касније, 1926. године уметник Арнолд Карл је за немачки сатирични часопис "Симплицисимус" урадио цртане слике под називом "Бежична технологија". Ту је приказао људе на улици како комуницирају мобилним телефоном.
Идеја о мобилном телефону је била заступљена и у научно-фантастичном роману из 1948. године, „Космички кадет“, аутора Роберта Хајнлајна. Главни лик, који је путовао у Колорадо је на свом џепном телефону добио позив од оца. Интересантно је да пре него што је напустио Земљину орбиту, он је послао телефон кући, пошто је претпостављено да неће имати домет.
Ова вишегодишња визија је остварена тек 3. априла 1973. године, када је истраживач Мотороле, Мартин Купер, обавио први позив са мобилног телефона. То је био први комерцијални мобилни телефон на свету, Моторола DynaTAC 8000x, тежак 1,1 кг и дугачак чак 13 цм. Могао је да подржи 30 минута разговора, односно 10 сати до следећег пуњења.
До тада, мобилна телефонија је била ограничена на телефоне који су инсталирани у аутомобилима.
Према недавном истраживању, преко 90% одраслих Срба користи мобилни телефон. Он данас више није само средство комуникације, већ и пословања, забаве и едукације. Како су изгледали телефони са којима је почела наша велика потреба за њима погледајте овде.
Прочитајте и: